Yaklaşık 2050 yıldır yıkılmayan bu sütun, bu depremin minimum bu süre zarfındaki en şiddetli deprem olduğunu aslında ispat ediyordu.
Deprem, Karakuş Tümülüsü ve Laodike sütunun yıkılması

Karakuş tümülüsünde ki Laodike sütunu yaklaşık 2050 sene sonra yıkıldı.
Kahramanmaraş merkezli deprem öyle yıkıcıydı ki tam bir küçük kıyamet yaşandı aslında. Romalı işgalcilerin bile yıkamadığı sütun bu depreme dayanamadı. Yaklaşık 2050 yıldır yıkılmayan bu sütun, bu depremin minimum bu süre zarfındaki en şiddetli deprem olduğunu aslında ispat ediyordu.
Binlerce ölümün yasını tutarken bir yandan da genç rehber arkadaşlarımın acı haberi geldi. Depremde ölen tüm insanlara Allahtan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Yaralılara acil şifalar dilerim. Umudum az olsa da yine de umarım depremlerde ölüm ve yıkımları önleyen bir sistem kurabiliriz.
‘Kadınların en güzeli Laodike’ nin öyküsünü, depremde canlarını yitiren tüm rehber arkadaşlarıma atfediyorum. Yaşasalardı turlarda insanlara bu öyküleri anlatacaklardı, ruhları şad olsun.
Adıyaman, Nemrut dağını yaptıran Kommagene Kralı I. Antiokhos, kızı Laodike yi (Ladike) ‘Kadınların en güzeli’ diye çağırırdı. Antiokhos, Roma işgaline karşı kendi ülkesi Kommagene’yi korumak için diplomasiyi çok iyi kullanmıştı. M.Ö 59 yılında Romalı Pompeius ile yaptığı anlaşma ile Roma vatandaşlığı ve Romanın en yakın müttefiklerine verilen ‘Toga Praetexta’ imtiyazı verilmişti. Yine Zeugma kentinin tüm gelirleri Kommagene kralına verilmişti. Ancak dönemin doğulu süper gücü Partlarla monarşik (Hanedan) evlilikler ile ittifak kurmak istiyordu. Bu nedenle M.Ö 40 yılında kızı Laodike’yi Part kralının oğlu II. Orodes’le (Urud) evlendirmişti. Part prensi Orodes babasının ölümü ile Part kralı oldu. Kendisini Batılı süper güç Roma ve Doğulu süper güç Partlarla yaptığı anlaşmalarla güvence altına alan Antiokhos artık tüm enerjisini Nemrut dağındaki anıt-mezarının ‘Hieroteshion’ yapımına verebilirdi.
Ancak Parth kralı II. Orodes’in ilk eşlerinden birinden olan oğlu IV.Fhraates (Ferat veya Fırat) Part kralı babasını, üvey kardeşlerini bir suikastle öldürdü. Bu karmaşa esnasında Laodike ve iki çocuğuda canından olmuştu. M.Ö 38-37 yılında gerçekleşen bu suikast ile Antiokhos yıkılmış olmalıydı. Zaten o dönemlerde kendi eşi İsias, kızkardeşi Antiochis ve onun kızı Aka’da ölmüştü. Onun oğlu ve ardılı II. Mithradates, Karakuş tümülüsünü yani ‘Kommagene Hanedanlık Kadınları Tümülüsünü’ yaptırmıştı. II. Mithradates kızkardeşi Laodike’nin anısına da bir sütun diktirdi. Bu sütunun üstündeki stelde II.Mithradates ve kızkardeşi Part kraliçesi Laodike’nin en sıkışma sahneli (Deksiosis) veda anıtı (Kenotaphion) var.
Kadınların en güzeli bahtsız Laodike’ nin sütunu 2050 yıl dayanabilmişti.
Tahsin Özbek

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2023-02-26 23:52 tarihinde yayınlandı. 837 Defa okundu.