Eğitimci Yazar Dr. Sait İnan'ın Hadis Kitabeti adlı kitabevi Hikmet Yayınlarında baskıya girerek okuyucuları ile buluştu.
Dr. Sait İnan'ın Hadis Kitabeti Çıktı

Yazar Dr. Sait İnan'ın kaleme  aldığı Hadis Kitabeti  adlı eserde şu ifadelere yer vermektedir.

''Bilginin aslına uygun olarak varlığını devam ettirmesinde önemli katkılar sunan yazının, hadislerin kaydında ne zaman ve ne kadar kullanıldığı uzun zamandır tartışılan bir konudur. Yazının kullanımı ile ilgili müspet ve menfi yönde varlık gösteren yaklaşımlar, meseleyi iki durumdan birini tercih etmek gibi sınırlı bir alana sıkıştırmış, bir birine muhalif değerlendirme ve kabuller belirsizlikleri ve soru işaretlerini artırmıştır. Bu çalışma hadis kitabelerine etki eden unsurları dönemim dinamikleriyle bir bütün olarak değerlendirmiş ve kitabet olgusuna derinlik kazandıran bir yaklaşımla bahsi geçen problemleri çözmeye çalışmıştır.

Hadis kitabeleri olgusunun, rivayetlerin ortaya çıkıp yayıldığı dönemde neye karşılık geldiğini tespit etmek  bu olgunun etki alanını rivayetler üzerinden değerlendirmeye tabi tutmak, hadis kitabeti konusunda tutarlı bir bakış açısı kazandıracaktır.

  Hicri birinci yüzyılın sınırlarının dışında sistematik bir hal alsa da  bu yüzyılın sınırları içindeki varlığı itibari ile , inkar edilmeyecek kadar belirgin, görmezden gelinmeyecek kadar yaygın, yazılı ürün verebilecek kadar işlevseldir.'

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-11-23 12:18 tarihinde yayınlandı. 3331 Defa okundu.