Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 88 yaşındaki kendi imkanları ile okuma yama öğrenen Şeymus Gergerli'nin kitap sevgisi gençlere örnek oluyor.
Gençlere örnek olan Şeyhus Dayı

Gerger ilçesine bağlı Çoban köyünde 1933 yılında hayata gelen Şeymus Gergerli, küçük yaşlarda köye gelen bir misafir tarafından kendisine kömür ile taşa yazı harfleri yazarak okuma yazmayı öğrettiğini, daha sonra kendi imkanları ile askerlik çağına kadar kendisini geliştirdiğini söyledi.

Türkçe bilmediği halde okuma yazma öğrendiğini fakat okuduğunun anlamını bilemediğini dile getiren Gergerli Kahta Haber  Muhabirine şunları söyledi:

‘’Askere gittiğimde kimin okuma yazma bildiğini sordular ben bildiğimi söyledim. Fakat okuduğum Türkçe kitaplarının ne anlattığını askerde Türkçe öğrenerek öğrendim. Askerlikten sonra bir iş başvuru yaptım fakat onlar da diploma istediler, ben dışarıdan sınavlara girerek ilkokul ve ortaokul diplomasını aldım. Artık kitap ve gazeteleri rahatlıkla okumaya başladım. Okuduğumu anladıkça daha çok okumaya yöneldim ve artık bende kitap okuma sevdası başladı.’’

Sekiz çocuğu babası olduğunu dile getiren Gergerli zor şartlarda kıt imkanlarla hepsini okuttuğunu belirterek , şimdi hepsinin bir meslek sahibi olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Her sabah kahvaltıdan sonra öğleye kadar kitap okuduğunu, akşamları da uyumadan önce mutlaka kitap okuduğunu söyleyen Gergerli, En çok İmamı Azam, İmam-ı Maliki ve buna benzer kitapları okuduğunu söyleyerek, gençlere mutlaka kitap okumalarını tavsiye etti.

Torunlarının sürekli kütüphaneye ve Karşıyaka Mahallesinde bulunan Mekan Kitap kafeye gidip kitap aldığını gören, onlarla beraber gidip kitap almaya başladı, zamanla Mekan Kitap kafe ortamına alışan Gergerli, artık zamanın çoğunu gençlerle kitap okuyarak geçiriyor.

Mekan Kitap kafede Şehmus Gergerli ile Kübra Bıyıklı, amcanın kitap okuma aşkını gördükçe daha çok okumayı sevdiğini, onunla bazen kitap kritiği bile yaptıklarını dile getirdi.

Ayşenur Dağ isimli genç ise amcanın kitap okuma sevgisinin anlatılmayacak kadar güzel duygular meydana getirdiğini, onun tüm gençlere örnek olduğunu kaydetti.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-12-21 14:04 tarihinde yayınlandı. 3956 Defa okundu.