Kahta Kaymakamlığı Projeler Koordinasyon Merkezi tarafından Türkiye Patent ve Marka Kurumuna yaptıkları başvuru sonucunda Kahta Bademi, Kahta Narı, Kahta Bademli İrmik Helvası ve Kahta Bulgur Pilavı ürünlerinde mahreç tescil belgesini aldı.
Kahta 4 yöresel ürünün tescilini aldı

Kahta Kaymakamlığında düzenlenen toplantıda Projeler Koordinasyon Merkezi sorunlusu Lütfü Başli, tarafından gazetecilere  yapılan açıklamada, şimdiye kadar Kahta  ilçesinin coğrafi işaret alınan hiçbir ürün bulunmadığı, büyük bir ilçe olması ve kendisine özgü  bir çok ürün bulunması hasebiyle dört üründe coğrafi işaret başvurusu yapılması kararlaştırıldığını ve tüm başvuruların olumlu sonuçlanarak tescil belgelerinin verildiğini söyledi.

Tescil başvuru için çok sayıda ürün üzerinde çalışıldığını ve en son dört ürünün belirlenmesine karar verildiğini kaydeden Başli, Ürün belirlerken Kahta ilçesine has olması, kırsal kalkınmaya katkı sağlaması ve ilçe ekonomisine katkı yapabilecek ürünlerin tercih edildiğini belirterek, yapılan değerlendirmeler sonucunda; Kahta Bademi, Kahta Narı, Kahta Bademli İrmik Helvası ve Kahta Bulgur Pilavı ürünlerinde başvuru yapılması kararlaştırıldığını kaydetti.

           

Başli açıklamasında ‘’Türkiye Patent ve Marka Kurumu tarafından istenen şablonlar ve belgeler  üzerinden ürünler ile ilgili çalışmalar yapılarak 17.01.2020 tarihinde sistem üzerinden başvuru yapıldı. Türkiye Patent ve Marka Kurumu tarafından başvuru üzerinden yapılan inceleme sonucunda ürünlerimiz adına Coğrafi İşaret Tescil Belgesi düzenlendi. Tescil Belgelerimiz ve bizlere teslim edilmiştir.’’

Düzenlenen basın açıklamasında konu hakkında gazetecilere  açıklamada bulunan Kahta Kaymakamı Abdil Koç, ‘’Bugün Kahta ilçemizde coğrafi  işaretini aldığımız dört ürünümüzün tanıtımını yapmak üzere  toplanmış bulunmaktayız. Kahta Kaymakamlığı olarak yaptığımız çalışma neticesinde  Türkiye Patent ve Marka Kurumuna başvurumuzun sonucunda dört  ürünümüzün coğrafi işaretini almış bulunmaktayız. Ürünlerimize geçecek olursak Kahta bademi, Kahta bulgur pilavı, Kahta narı ve Kahta bademli irmik helvası bulunmaktadır. Ürünlerimizin iki tanesi menşe unvanı, iki tanesi de mahreç unvanı aldı. Bu ürünler için mutlaka Kahta ilçesinde yetişen ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Bu dört  ürünümüzün artık ilçemize ait  olduğunu tescil etmiş bulunmaktayız. Devletin resmi kurumu başvurumuzu  kabul etti ve belgelerimizi  verdi. Bu ürünlerin Kâhta'mıza  ve ilçemizin tanıtımına büyük katkılar  sağlayacağına inanıyorum. Bu çalışmada emeği  geçenlere  teşekkür ediyorum.

Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ise  bu ürünlerin tescil edilmesinde büyük çaba gösteren başta Kaymakam Abdil Koç ve proje ekibine teşekkür ederek hayırlı olmasını diledi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-04-28 14:04 tarihinde yayınlandı. 4320 Defa okundu.