Kahta ilçesine bağlı Boğazkaya ( Xemşig) köyündeki binlerce yıllık yapı tescillenmeyi ve onarılmayı bekliyor.
Kahta'da binlerce yıllık yapı

)- Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yaşayan 83 yaşındaki Sırrı Kaya, evlerinin önünde binlerce yıllık olduğuna inandıkları eski yapıya  gönüllü bekçilik yapıyor.

İlçeye  bağlı Boğazkaya köyünde yaşayan Sırrı Kaya,  geçmişi binlerce yıllara  dayandığı iddia  edilen    taş örmeli eski kubbeli yapının bir an önce araştırılarak tescil edilmesini istiyor. Tek isteği  vefat etmeden önce bu yapının geçmişinin çıkarılması ve tescil edilerek restore  edilmesi  olduğunu söyledi.

Kaya, Kahta Haber  muhabirine  yaptığı açıklamada 83 yaşında  olduğunu, çok küçük yaşlarda  atalarından öğrendiği kadar bu yapının çok eski olduğunu, ne amaçla yapıldığı hakkında çok bilgiye sahip  olmadığını fakat  yapılacak araştırmanın sonunu  çok merak ettiğini  kaydetti.

Küçük  yaşta  gelip  arkadaşlarıyla  beraber  içinde  oynadığı  günleri  unutmadığını, bu yapıyı korumak için adeta  kendini mesul  hissettiğini ifade eden Kaya şunları ifade etti.

‘’Ben  1938  doğumluyum, babalarımızın ve atalarımızın anlattıklarına göre  bu yapı çok eski. Bizim burada ki  eski yapılara benzemiyor. Çocuklarım internetten araştırdılar bu  yapının Roma zamanından kalma en az 2 bin yıllık olabileceğini söylediler. ‘’

Adıyaman Müze  Müdürlüğünü arayarak bu  yapının araştırılmasını  istediklerini, yetkililerin gelip incelenmesi için  fotoğraf ve  görüntü aldığını  dile  getiren Kaya, ‘’ Gözüm gibi  sevdiğim ve  koruduğum  bu  yapının araştırılmasını tescil edilmesi  beni çok mutlu eder. Çoğu zaman bu  yapıya zarar  gelmesini  önlemek için buradan uzaklaşmıyorum. ‘’

Köy  muhtarı  Hacı Vakkas  Çittil ise köyde  bu yapının  herkes  tarafında  ‘’Sırrı  amcanın eski yapıtı ‘’ olarak  adlandırıldığını ve Sırrı Kaya’nın  gerçekten yıllarca  hiç bıkmadan  bu eski yapıya  bekçilik yaptığını  söyledi.

Yapıt diken konulan taşlarla   meydana  getirilmiş, kubbeli yaklaşık 100 metrekare den oluşmaktadır. 

Yetkililer, eski yapıt üzerine  inceleme ve araştırma  yapıldığını fakat henüz kesin bir  sonuca kavuşmadıklarını kaydettiler.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-09-09 20:47 tarihinde yayınlandı. 3515 Defa okundu.