Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Karakuş Tümülüs’ündeki anıt mezarın durumu ve giriş kapısı elektromanyetik dalgalar ile belirlenmeye çalışılıyor.
Karakuş Tümülüs'ünde tomografisi çalışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gerekli izinler alınarak, Adıyaman Valiliği tarafından Karakuş Tümülüs'ünün tomografisi çekilerek Kommagene Kralı Antiochos’un eşi İsias, kızı Antiochis ve torunu Aka’ya ait mezarların bulunduğu alanlarda elektromanyetik dalgalar ile belirlenecek.

Elektromanyetik dalgalar yaklaşık 100 metre derinliğe kadar olan yapılar tespit edildiğini ifade eden Jeoloji mühendisi Taner Taylan, Türkiye’nin çok önemli projelerinden olan Karakuş Tümülüs’ünde çalışma yapmak için buraya gediklerini, yer altı radar sistemleri ile buranın yer altı ölçümlerini yapacaklarını, kısa bir sürede sonuçlandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan ise anıt mezar ve giriş kapısının tespit edilmesinden sonra kazı çalışmalarına başlanacağını kaydederek, “Karakuş Tepesinde yapılan jeoradar ve jeofizik çalışmaları başladı. Bu çalışmalar sonucunda ise gelecek olan raporlar doğrultusunda eğer anıt mezarın sağlam bir şekilde olduğu ve kapı kısmı tespit edilebilirse kazı çalışmalarına başlayacağız. Fakat tespit edilemezse buna göre kararlar alınıp ona göre bir plan çizilecek” dedi

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-08-27 10:30 tarihinde yayınlandı. 3303 Defa okundu.