Kahta İlçesi sınırları içinde yer alan Kommagene Krallık Ailesi'nin anıt mezarlarının bulunduğu tarihi Karakuş Tümülüsünde kafeteryada yangın çıktı.
Karakuş Tümülüsünde Yangın

Karakuş Tümülüsü  önünde  bulunan   kafeteryada  yangın çıktığı  ihbarını  alan Kahat  İtfaiye  ekipleri  olay yerine hızlı bir  şekilde  intikal etti.

Etrafı ahşapla  kaplanan  kafeterya  itfaiye  ekiplerinin tüm çabasına  rağmen kül olmaktan kurtarılamadı. 

Yangının  nasıl  çıktığı hakkında  net bir  bilgiye  ulaşılamadı.

Karakuş Tümülüsü: Nemrut Milli Parkında Kadınlar Anıt Mezarı olarak adlandırılan bölgede bulunmaktadır.  Nemrut Dağı giriş noktası olarak belirlenen Karakuş Tümülüsü Milli Park Koruma alanı içerisindedir.

Karakuş Tümülüsü, tarihi M.Ö 1.yy’a dayanan Kommagene Krallığına ait bir anıt mezardır. Güney bölümündeki sütun üzerinde Kartal, doğu tarafındaki sütünlarda Aslan ve Boğa, batı tarafındaki sütnde ise ( M.Ö 1. yy ) Kommagene Krallık ailesine ait bir anıt mezardır. Güneydeki sütun üzerinde Kartal, doğudaki sütunlar üzerinde Aslan ve Boğa, batıdaki sütun üzerinde ise Kral 2. Mithridates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması vardır. Doğudaki sütun üzerinde yer alan yazıta göre, bu mezar 2. Mithridates’in annesi İsias, kızkardeşi Antiochis ve yeğeni Aka’ya aittir. Laodike’nin kabrinin üzerinde “ O tüm kadınların en güzeliydi “ yazmaktadır.

 Doğu, Batı ve Güney yönlerinde dörder sütun yapılmış olmasına rağmen günümüzde sadece 4 sütun kalmıştır. Bunlardan ikisi Doğu’da, biri ise Batı’dadır. Güney’de ise Karakuş yer almaktadır.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-05-17 14:45 tarihinde yayınlandı. 4962 Defa okundu.