Mehmet Cömert'in kaleminden Korona’nın gizemi ve Müslümanlar: Dünya hiç bu kadar çaresiz de kalmadı. Ekonomisiyle, eğitimiyle her türlü sosyal ve kültürel etkinlikleriyle tatile girmiş bir dünya ve dört duvar arasında korku içinde bekleyen insanlar…
Korona’nın gizemi ve Müslümanlar

   İnsanlık tarihinde eşi benzeri hiç görülmemiş bir olaydır şu birkaç haftadan beri yaşadığımız. Kendisi çok küçük, ama etkisi devasa…

Kıtaları dolaştı ve dünyayı avucunun içine aldı  korona adı verilen bu küçücük virüs. Küresel çapta  bütün insanları etkileyen, korkutan içeride izole eden gizemli bir güç. Hiç bir devletin, ülkenin, ordunun, donanmanın, ekonominin kendisiyle baş edemediği bir musibet.

Dünya kurulduktan  beri bütün insanları etkilemiş bu türden başka bir olay olmadı herhalde. Dünya hiç bu kadar çaresiz de kalmadı.

Ekonomisiyle, eğitimiyle her türlü sosyal ve kültürel etkinlikleriyle tatile girmiş bir dünya ve dört duvar arasında korku içinde bekleyen insanlar…Modern dünyanın ilâhları da külliyen sustu; küçücük bir tehlikeden kaçıp pustu.

   Korona nedir, nasıl ortaya çıktı, nereye kadar devam edecek gibi merak edilen soruların da kesin bir cevabı henüz yok. Gerçekten bu bir virüs müdür? Nasıl ve nereden bulaştı? Bu bir hayvandan mı insana geçti yoksa dünyanın gizli karanlık güçleri mi devreye koydu bunu?  Bu ve buna benzer bir çok soru kafaları karıştırıyor, ama ortada net bir cevap da  yok. Yani oldukça  gizemli bir olay. Doktorlar ve tıp çaresiz. AB, ABD ve diğer güçlü devletler aciz durumdalar. Böyle giderse pek yakında birlikler, ekonomiler hükümetler çökecek. En tehlikelisi ahlâk ve değerler çökecek, çöküyor da.

Haberlere göre,  Fransa'nın İtalya ve İspanya'ya gönderilen 4 milyon maskeye el koyduğu anlaşılıyor. Fransız haber dergisi L'Express, İsveçli bir firma tarafından Çin'den satın alınan ve Marsilya üzerinden Lyon'a ulaşan maskelere 5 Mart'ta el konduğunu duyurdu. Yani sözde dünyanın en büyük ve güçlü birliği AB üyesi ülkeler birbirlerine böyle yaparsa gerisini siz düşünün. Evet daha işin başında her kes kendi başının derdinde, kimse kimseyi düşünmüyor. Amerika’da tedavi parası olmayanların hastanelere alınmadığı ve sokaklarda öldüğü haberleri geliyor.

Gerçekten ABD kötü bir sınav veriyor. Parası olmayan hastayı ortada bırakıyor, gebersin diyor. Bu ahlâki çöküntü, öldüren Korona’dan çok daha tehlikelidir. Kısacası modern çağın putları çatırdıyor. Bu olay devam ettiğinde putlar yıkılacak belki, ama muhtemelen yıkılacak bu putların enkazının oluşturacağı daha büyük olaylar ve acılarda  yaşanacak.

   Şimdi doktorlar ve tıp bir çare bulamayınca  her kesimden de bir ses çıkıyor. Korona  konusu tam bir curcuna. Yok kime nasıl bulaşıyor, kimi öldürüp kimi bırakıyor vb detaylarda bir belirsizlikten öteye birbirini yalanlayan haber ve raporlar dolaşıyor ortalıkta. Bu arada din alimleri de bir şeyler söylüyorlar. Elbette ki onların da söylemeleri gereken şeyler vardır. Afet ve felaket dönemlerinde en az doktorlar kadar onlar da sorumluluk almalı iş görmeliler. Oluşacak panik ve korku havasını dağıtmak, toplumun değişik kesimleri arasındaki diyalog ve yardımlaşmayı sağlamak gibi önemli görevler ifa etmeliler.Ama  her konuda olduğu gibi bu konuda da olması gereken yerde olmadıkları kesin.

Biz Müslümanların da hal-i pürmelali ortada. Suriye, Libya ve Yemen’de hâlâ ateşkes sağlanamadı.İslam ülkeleri içinde korona’dan en çok etkilenen İran’a kimse el uzatmıyor. Oysa Müslümanların böylesi günlerde birbirlerine de, kendilerinden olmayan diğer insanlara da yardım etmeleri gerekir. Rasulullah efendimiz bir kıtlık zamanında Mekke’lilere yardım etmişti. Kur’an da söyle der:‘Allah, din uğrunda sizinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz; doğrusu Allah adil olanları sever.(Mümtehine,8)

Şimdi bir Müslümanın  böylesi bir musibete karşı ‘oh ne iyioldu, gebersin bu gavurlar’ demesi, olaya böyle bakması behemehal doğru değildir. İslam insanlığın kurtuluşu için indirilmiş bir dindir.Müslüman da bu uğurda cihad eden bir er. İnsanların hidayetine vesile olacak en etkin faaliyetlerin başında onları zorluklardan çıkaracak yardımlar,iyilikler gelir.

Avrupa’nın çoğu şehirlerinde ezan-ı Muhammedi okunmaya başlandı.Dileriz ki bu Avrupalıların İslam ile tanışmalarına vesile olsun.Öyle görünüyor ki bu olaydan sonra dünyadaki dengeler temelden değişecek. İstikbalin İslam’ın olacağı müjdesinin gerçekleşmesinin de bir başlangıcı olsun bu olay inşallah. Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-04-08 12:49 tarihinde yayınlandı. 3337 Defa okundu.