Kahta ilçesine bağlı Bölükyayla (Mazel) beldesinde petrol arama aracının geçtiği esnada meydana gelen göçük nedeniyle ortaya çıkan geçmişi bin 500 yıllık oda mezarlarında 7 insan iskeleti bulundu.
Mazel'de bin 500 yıllık oda mezarlar bulundu

Adıyaman’ın Kahta İlçesine bağlı Bölükyayla (Mazel) beldesi Kangöl Mahallesi’nde geçmişi bin 500 yıla dayanan oda mezarları gün yüzüne çıkartıldı.

Bölükyayla'da  göçük esnasında tarihi mezar bulunmasının ardından  Adıyaman Müze Müdürlüğü ekipleri yaptıkları incelemede geçmişi bin 500 yıl olduğu değerlendirilen ve Roma Dönemine ait oda mezarların olduğunu tespit etti.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet  Alkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "İlimiz Kahta İlçesi Bölükyayla Beldesi Kangölü Mahallesi sınırları içerisinde yaklaşık üç gün önce bir aracın buradan geçmesi sonucu bir mezarın üst örtüsü yıkıldı. Bu oda mezar içerisinde yapmış olduğumuz kazı sonucu üç arcosolium (mezar) tespit edildi."dedi.

Üç arcosolium içerisinde toplam 7 kişiye ait  iskelet tespit ettiklerini kaydeden Alkan, şunları ifade etti:

"Bu arcosolium içerisinde ikişer, üçer ve diğer arcosolium içerisinde iki bireye ait olmak üzere 7 bireye ait iskelet tespit edildi. Bu yapmış olduğumuz kazılar neticesinde ise bir testi bulundu. Yaklaşık olarak Perre Antik Kentten farklı olarak burada kayış tipi bir mezar var. Kapı girişinde taşlardan oluşmuş şekilde taşlar yığılmış ve burada mezar tipine baktığımızda ve testiye baktığımızda yaklaşık M.S  5’inci yüzyıl tarihlendireceğimiz bir mezar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık bin 500 yıl önceki bireylere ait olan oda mezar olarak söyleyebiliriz. Jandarma ekiplerinin ihbarı üzerine buraya gelerek tespitlerde bulunduk. Hemen burada kazı çalışmalarımıza başladık."

Bölükyayla Kangöl Mahalle Muhtarı Aziz Tosun ise petrol arama araçlarının buradan geçerken çökme meydana geldiğini belirterek, "Burada petrol arama araçlarının geçtiğini gördük ve burada bir çökme meydana geldi. Bizde çökme meydana geldiğinde mahalle sakinleri ile buraya geldik. Mezarlığın olduğunu gördük. Hemen jandarmaya haber verdik. Ve hemen jandarma ekipleri müze yetkililerine haber verdi. Burası koruma altına alındı jandarma tarafından yetkililer şuanda burada kazı çalışmalarını yapıyorlar." dedi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-04-22 13:31 tarihinde yayınlandı. 4859 Defa okundu.