Farkından olmak uyanmaktır,uyandırmaktır bütün cihanı.Farkına varmak aldanmamaktır, aldatmamaktır.Farkında olmak insanın zayıf ve kuvvetli taraflarını bilmesidir.
Mehmet Arutay: Farkındalık

Farkındayım dökülen yaprağın,

Solan rengin, yuvasız kuşun,

Şakıyan bülbülün, titreyen nağmelerin,

Sensiz gecen her anın….

Farkındayım farkında olmadan.

Kendini keşfetmiş, çevresin iyi analiz etmiş, tecrübelerinden ders çıkarmış, tüm yaratılmışların ruhunun farkında olma becerisini kazanmış kişiler ancak her şeyin farkında olur. Farkında olan kişi hayatın her anını anlamlı yaşama uğraşına girer. Küçük sıradan ve olağan şeylerden çok güzel ve derin anlamlar çıkarır. Küçüğü büyük, sıradanı önemli hale getirip olağanı da yüceltir. Kendisinin, çevresinin ve anının farkında olan insanlar geçmişinden pişmanlık duyma, geçmişi düşünüp kızgınlık gösterme, üzüntü içinde olma suçluluk ve şikâyet anlayışını bırakıp geleceğin endişesinden korkusundan, gerginliğinden, kaygı ve huzursuzluğundan, uzak durarak anda olmanın verdiği hafifliği, neşeyi ve özgürlüğü doyasıya yaşamayı kendisine hedef seçmiştir.Ellerinin, kollarını, saçlarının, parmaklarının, ayaklarının, burnunun, dudağının, dişinin, kirpiklerinin, kaşlarının farkında olanlar bu saydığımız ve sayamadığımızbütün organları yaradılış amacına uygun kullanarak hayatı daha anlamlı bir hale getirir. Farkında olan insanlar için nefes alıp vermek bile mutlu olmak için yeterlidir. Küçük, önemsiz görülen anlara bir ömür bile sığdırabilme yeteneğine sahiptir farkında olanlar. Hayata kötümser, umutsuz, mutsuz bir nazarla bakanlar kendisinin sahip olduğu hiçbir şeyin farkında olmayacak ve ömrünün sonuna kadar yaşamı kendine ve çevresine zehir edecektir. Bunların gözleri bakar da görmez, elleri tutar da bilmez, burunları koklar da hissetmez, kulakları duyar da işitmez, ayakları yürür de yol almaz öyle ki kendilerine bile ağır ve yüktür bunlar.

Bir anda görme organınızı kaybettiğinizidüşünün çevrenizdeki bütün güzellikler karanlığa gömülecek ve gözleriniz sizin emrinizdeyken ki anlarınız nasıl harap ettiğinizi o zaman daha iyi anlayacaksınız. Hemen hemen bütün organlarınızın yardımcısı olan ellerinizin kaybettiğinizi düşünün belki de o güne kadar ellerinizin olduğunu bile farkında değilsiniz. Maalesef biz birçok şeyi kaybettiğimiz zaman değerini anlarız ve boşluğunu hissederiz. Farkında olan farkındalık yaratır, farkındalık yaratanlar da hayata ve kendine anlam katıp hayatı güzelleştirir,  kendisini de keşfetmişolur. Hayatta bütün amacımız kendimizi keşfetmek değil midir? Bir şiir, bir roman, bir hikaye, bir masal, bir fıkra, bir ninni bir destan yazılırken ki amacı farkındalık yaratmak değil de nedir? Farkında olmayan birinin, fark etmesi mümkün mü? Yürürken görmeyen birinin durumuna bakıp kendi gözlerimizin farkını varmak, duymayan birisini görüp kendi kulaklarımızın farkına varmak tekerlekli sandalyeye mahkum edilen birisine baktığımızda ayaklarımızın bize sağladığı avantajların hesabını yapmak, evladını kaybeden birisini gördüğümüzde bizim de evlatlarımızın olduğunu ve bunları çok iyi eğitmemiz gerektiğinin bilincine varmamızın zorunlu olduğunu ruhumuzun derinliklerde hissetmemiz gerekli ki farkında olmanın farkını görebilelim. Hayatgerçekten de bizim bakış açımıza göre şekilleniyor. Anlamsız bakıldığı zaman hiçbir değeri yok anlamlı baktığımızda da şu yeryüzü cennetten bir köşe olur. Yağmurun yağışınızdan, karın aheste yere düşüşünden, güneşin teni ısıtan sıcaklığından zevk almasını bileyen biri neyin farkında varabilir ki? Farkındaysanız farklısınız, farkında değilseniz bir görüntüden ibaretsiniz. Dünyaca ünlü yazarların, şairlerin, filozofların, doktorların mimarların hemen hemen hepsinin kendi zümrelerinden daha iyi olmalarının temelinde mesleğiyle ilgili çok önemli ayrıntıların farkına varıp bunları değerlendirmeleridir.

Biri saçı kestiğinde farkına varıp “saçların çok güzel olmuş! ”dersek bu onun çok hoşuna gider. İnsanlar kendilerinden meydana getirdikleri değişiklik ve yeniliklerin farkedilmesini arzulanır. Faklı olma, fark etme ve farkındalık kişiyi özgün kılan sıradanlaşmaktan kurtarır. Birey yapar. Ne olduğunun, ne söylediğinin neler yaptığının, neler yapıldığının bilincinde olmak yaşamın gerçek sırrına emretmektir. Yaşamanı gizemi ‘’ fark etmekten’’ geçer. Bu da anı çok gizemli değerlendirmekten geçer. Çünkü geçmiş geride kalmış, gelecek meçhul bu yüzden içinde bulundu anın bilincinde olup yaşamı anlamlı kılması gerekir.

    Yaşadıklarında fark etiğin olumsuzlukları tespit edip yaşadığın anı en iyi şekilde değerlendirme uğraşına girmek bizi mutlu kılacaktır. Kendi hakkımızdaki bütün olumlu ve olumsuz şeyleri bilmektir farkındalık. Gelin kendi yeteneklerimizin, potansiyelimizin,hayal gücümüzün ve bilgimizin farkına varıp değişimi ve dönüşümü kendimizden başlatıp yepyeni bir gökyüzü ve yeryüzü inşa edelim.Bir çok zeki,  kapasiteli kültürlü ve çalışkan insanlar vardır kendisinin ve çevresinin farkında olmadığı için çok sıradan bir yaşam sürer.  Bazı insanlar da vardır kendisinin ilahi bir güç tarafından yaratıldığı ve kendisi de bu gücün bir zerresi olduğunun farkına varır çok çalışır,çabalar,zamanın farkındadır ve onu çok iyi kullanır böyleceçevresini ve kendisini fark edilebilir düzeyde değiştirip anlamlandırır.Bütün uğraşlar,bütün eğitimler,bütün kitaplar insanın kendisini keşfetmesi ve fark etmesi için kurgulanmıştır.Farkındalık oluşturmak için bilinçaltımızı iyi,olumlu,  güzel ve anlamlı şeylerle doldurmamız için yaşamanızda sürekli olumlu ve kararlı bakışla hareket etmeliyiz. Çünkü yaşamımız bilinçaltımızı bilinçaltımız ise kendimize ve çevremize nasıl bakmamız gerektiğine yardımcı olur.Bütün bunlar farkında olup olmadığımızı belirler birçok insanın fark edememesinin temelinde kötü bir yaşantı sonucu hemen hemen bütün ayırt etme bilinci hasar görmesi vardır.Farkında olmayanlar için ayırt etme yoktur her şey aynılaşmıştır.

Farkındalıkla yaşarsak, her anımız bizim için altın fırsata dönüşür.Farkında olmak kırmızı gülere doğru koşarken önündeki papatyaları da sevip ezmemektir.Farkında olmak sınırları aşmaktır.Farkında olmak gözlerin,duyguların,aklın uyanık olması bilincinde olması demektir. Farkından olmak uyanmaktır,uyandırmaktır bütün cihanı.Farkına varmak aldanmamaktır, aldatmamaktır.Farkında olmak insanın zayıf ve kuvvetli taraflarını bilmesidir.Merak etmektir,sorgulamaktırfarkındalık,mutlu olmaktır. Kendisinin yaşamın, güzelliklerin, evrenin bilincine varmaktır.İnsan bir damlacık sudan nasıl yaratıldığının farkına varması gerekir. Dünyanın kendisi için bir fırsat olduğunu ve burada yaşarken bütün her şeyin farkına varıp mutluluğu ve huzuru yakalaması gerekir. Aç insanın farkına varmalı, şiddet gören kadınının farkına varmalı tacize uğrayan masum çocukları fark etmeli, cehaletin virüs gibi yayıldığının farkına varmak, bütün insanların tutsak olduğunun bilincine varmalı, üretemediğimizi, yerimizde saydığımızı fark etmeli, israfın, kinin öfkenin,  çekememenin, intikamın,  tembelliğin asıl problemimiz olduğunu görmeli, dünyanın dengesinin bozulduğunun farkına varmalı artık. Fark etmek yetmez fark etiğimiz her şeyin düzeltilmesi için çaba sarf etmeli, önlem almalı ve bu konuda bütün insanlar bilinçlendirmelidir. Biz ancak fark etmeye başladığımız zaman insan olmanın hazzını yaşayabileceğiz. Gelin bundan sonra oturup uzun uzun düşünelim kendimize ve çevremize bakıp da göremediğimizi, görüp de müdahale edemediğimiz olumsuz şeyleri düzelmeye çalışalım. Şunu bilelim ki bu dünya,  etrafındaki çirkinlikleri fark edip güzelleştirenle yaşanabilir bir hale gelecek.  Öncelikle kendimizin farkına varalım. Kendisini keşfedebilen dünyaya meydan okur. Sınava giren bir öğrenci düşünün yüz soru çözüyor birden kaydırma yaptığını fark ediyor, eğer öğrenci o fark ettiği hayatı düzeltmese yıllardır verdiği emek boşa gidecek; fakat hatasının farkına varıp düzeltirse çok güzel sonuçlar elde edecektir. Bizde aynen hatalarımızın ve hataların farkına varıp telafi etme  uğraşına girmeliyiz ki hayatı anlamlı yaşayabilelim. Fark edelim ağacı, kuşu, denizi, gölü, çiçeği, böceği, toprağı, hayvanı, varlığı, yokluğu, aç insanı cümle cihanı.

Çevremizi ve kendimizi fark edip fark yaratmanın zamana çok geldi geçiyor da.

Mehmet ARUTATY

Cendere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-02-27 14:59 tarihinde yayınlandı. 2888 Defa okundu.