UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Nemrut Dağı'nda Kahta Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Mezopotamya Caz Festivali kapsamında Borusan Quartet konser verdi.
Nemrut Dağı'nda Mezopotamya Caz Festivali düzenlendi

"Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen, Antik dönem Kommagene Krallığı'na ait 50 metre yüksekliğinde, 150 metre çapındaki tümülüs ve dev heykellere ev sahipliği yapan Nemrut Dağında Borusan Quartet tarafından verilen konser büyük ilgi gördü.

Kemanda Esen Kıvrak ve Özgür Baskın, viyolada Efdal Altun ve viyolonselde Çağ Erçağ, Haydn ve Beethoven'ın bestelerini çaldı.

Düzenlenen festivalin finalini 2 bin 150 metre rakımlı Nemrut Dağında yapmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek Kahta Kaymakamı Selami Korkutata ‘’Uzun süreden beri sürdürdüğümüz kültür festivallerimizin son konseri olan Borusan Quartet’ın konseri ile yine zirvedeyiz. Kommagene Bienali kapsamında Mezopotamya Caz Festivali olarak planladık. Bundan sonra da yine buna benzer caz, kültür ve sanat programlarımız devam edecektir. Bu ambiyans gerçekten çok güzel.’’

Kommagene bienalin küratörü Nihat Özdal Mezopotamya Caz Festivali Kommagene Yankıları temalı programın finalini Nemrut Dağı zirvesinde Borusan Quartet konseri ile bitirdiklerini ifade etti.

Nemrut Dağı zirvesinde, parçalı güneş tutulmasının yaşandığı bu günde çok sayıda uğur böceğinin ortaya çıktığını dile getiren Özdal, uğur böceklerinin kışı uyuyarak geçirdiklerini ve uyku için genelde zirveleri tercih ettikleri için etrafta sayısız uğur böceğinin olmasının gayet normal olduğunu ziyaretçilerin yürürken dikkatli olmalarını istedi.

Konseri izlemeye gelen çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi düzenlenen Nemrut Dağında böle bir konseri dinlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-10-26 10:42 tarihinde yayınlandı. 3093 Defa okundu.