Kahta ilçesindeki 'Tanrılar tahtı' olarak bilinen dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağı’nda Pazar günü Türkiye’nin önemli isimlerinin katılacağı online seminer düzenlendi.
Nemrut Dağında  Online Seminer

Gezgin Tayfa'nın düzenlediği seminere,  profesyonel turizmciler, tur rehberleri, akademisyenler, tarihçiler ve önemli turizm acenteleri katıldı.

Seminer sunucusu Tahsin Özbek, yaptığı yazılı açıklamada, Gezgin Tayfa’nın düzenlediği seminere  profesyonel turizmciler, tur rehberleri, akademisyenler, tarihçiler ve önemli turizm acenteleri katıldığını kaydetti.

Seminerde kaybolup gitmiş krallıkların içinden anıtsal yapılarıyla ve yakaladıkları doğu batı sentezi ile sıyrılıp bugünlere gelmiş bir krallığı konuşacaklarını belirten Özbek, seminerde 2 bin yıl önce yörede hüküm süren Kommagene Krallığı ve tarihi Nemrut Dağı hakkında önemli güncel bilgilerin verildiğini ifade etti.

Gezgin Tayfa yöneticileri ise seminere dair yaptıkları açıklamada,  "Doğu ile batının her zaman arasında kalmış bir krallık, Kommogene Krallığı ve Antiokhos, bu krallığı yaptıklarıyla bugün bile konuşulmasını sağlayan önemli bir kral. Nemrut Dağı neden seçildi, tümülüsün ve heykellerin amacı neydi? Bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını bu seminerde konuştuk.

Güç odaklarının sürekli değiştiği bu üçgen, bu stratejik coğrafya, önce Kummuh sonra Kommagene, ülkenin hem tarihi hem de kaderiydi. Ancak Anadolu’nun Büyük İskender tarafından fethi ile güç dengeleri yeniden değişmiş, Kommagene kendi içinde özgür ancak Selevkos uydusu bir ülkeye dönüşmüştü. Daha sonra Roma emperyalizmi, Kommagene ülkesinin hem gelişimini arttırdı hem de onun sonunu hazırladı. Yapıldığı M.Ö 40 lı yıllardan itibaren Romalı mezar hırsızları, Moğol istilacılar, defineci, ve yasal yollardan arkeologlar tarafından kazılmasına rağmen açılamayan, belki de tek Tümülüs Nemrut dağı, gizemini hala koruyor.

Bu sır perdesi oraya giden turistlere de yansıyor. Peki neydi bu yükseklikte bir dağın tepesine yapılan bu megaloman inşaa hırsı, neydi o motivasyon kaynağı. İnsanlığın bu kültür mirasını yaptıran Kral I. Antiokhos amacına belki de ulaşmıştır. Yaptırdığı eserlerle iki bin yıl sonra bile anılan kaç kişi vardır ki."denildi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-05-03 23:54 tarihinde yayınlandı. 2584 Defa okundu.