Kahta sınırları içerisine bulunan (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Nemrut Dağı yolunda kar temizleme çalışmasının bitirilmesiyle ziyaretçilerini kabul etmeye başladı.
Nemrut Kapısını Ziyaretçilere Açtı

Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü Adıyaman Şubesi ekiplerinin iş makineleriyle sürdürdüğü çalışmaların ardından Nemrut Dağı yolunun tamamen açıldı.

Çalışmaları yerinde takip eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Nemrut Dağı yolunun tamamen açık olduğunu ifade ederek şunları söyledi. ‘’Karayollarının yol açma çalışmaları yaklaşık iki haftadan beri devam ediyordu. Bu yıl kış çetin geçti fakat düzenli bir çalışma neticesinde Nemrut Dağı yolu kardan ziyaretçilerin hizmetine açmış bulunmaktayız. Yaklaşık bir haftadan beri Nemrut Dağı misafirlerine kapılarını açtı. Nemrut Dağının karlı halini, heykellerin karlar altındaki durumu görmek isteyen çok sayıda yerli ve yabancı turist Nemrut Dağına akın etmeye başladı. Turlar yönlerini buraya çevirdi. Bu yıl Nemrut Dağı son bir kaç yılın en yüksek ziyaretçi sayısına kavuşacak. Çünkü şimdiden önümüzdeki bir kaç ayın otellerimizin doluluk oranı çok yüksek. Hedefimiz 2019 yılında yerli ve yabancı yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlamak. Umuyoruz bu yıl Nemrut ziyaretçiye doyacak.‘’

Denizli’den Nemrut Dağı'na geldiğini söyleyen Asuman Şahinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada Nemrut Dağına ilk defa geldiğini ve çok mutlu olduğunu söyledi. Nemrut Dağı'na ilk defa gelenler arasında bulunan Sude Pars, ilk defa bu kadar yüksek ve karlı bir ortamda bulunduğunu ve Nemrut Dağına hayran kaldığını belirtti.

Zorlu bir yürüyüşün ardından Nemrut Dağı'na ulaştıklarını ama görülmeye değer bir tarihi mekan olduğunu söyleyen Seda Gençoğuz, tek kelime ile müthiş olduğunu söyledi. Daha önce 25 yıl önce Nemrut Dağına geldiğini, tekrar buraya gelmenin çok güzel bir duygu olduğunu söyleyen doğa fotoğrafçısı Murat Gelmez, Mardin’den buraya geldiğini, buradan sonra Şanlıurfa’ya gideceklerini, tekrar burada olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Yolların açılması ve özlenen güneşli günleri fırsata çeviren yerli ve yabancı turistler doğu terasında sadece devasa heykellerin yüzlerine kadar karlar altında olduğu, batı terasında ise tüm heykellerin karlar altında olduğu manzarayı görmek isteyen ziyaretçiler anı ölümsüzleştirmek için bolca fotoğraf çektirdiler.

Nemrut Dağına son bir hafta içerisinde binden fazla ziyaretçinin geldiğini söyleyen Nemrut Dağı Milli Parklar Şefliği görevlisi Bilal Mente, Şanlıurfa Göbekli Tepeye giden ziyaretçilerin geliş veya gidişlerinde mutlaka Nemrut Dağına uğradıklarını ifade ettiler. 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-03-25 11:13 tarihinde yayınlandı. 3095 Defa okundu.