Nemrut Dağı zirvesi bu kez çocuk felcine dikkat çekmek amacıyla bir konsere ev sahipliği yaptı.
Nemrut Zirvesinde Müthiş Konser

Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarındaki "güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Nemrut Dağı'nda Nemrut Rotary Kulübü “Engelliler ile Nemrut'a Tırmanıyoruz” etkinliği bu yıl 22. kez gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında Dünyaca ünlü çello sanatçısı Jamal Aliyev, engellilerin sorunlarına ve ‘Çocuk felci hastalığına son’ sloganıyla aşının önemine dikkat çekebilmek için UNESCO’nun Dünya kültür mirasları arasında yer alan Nemrut Dağı’nın zirvesinde konser verdi.

‘’Güneşin en güzel doğup battığı yer’’ olarak bilinen UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki 2 bin 150 metre rakımlı Nemrut Dağı zirvesinde gerçekleştirilen etkinliğe katılmak için gelen onlarca engelli, Mehmetçik ve görevlilerin yardımı ile zirveye taşındı.

Bu zorlu tırmanışın ardından zirveye çıkarılan engelliler ve misafirler çello sanatçısı Jamal Aliyev’in konseriyle zirveye ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Rotary 2430. Bölge Guvernörü Emre Öztürk; ”Rotary’nin uluslar arası projelerinden birisi olan POLIO (çocuk felci) hastalığı ile mücadele edilmesi ve aşının önemi ile engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Tanrıların Göksel Tahtı Nemrut dağında bir araya geldik. Bu muhteşem mekanda harika bir konser dinledik. “ dedi.

Etkinliğe katılan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar burada yaptığı açıklamada, “22 yıldır devam eden “Rotary Engelliler ile zirvede Nemrut’a Tırmanıyoruz” projesi ile bugüne binlerce engelliyi Nemrut Dağı’nın zirvesinde buluşturan bu proje gerekten Adıyaman için önemli olduğunu belirterek şunları ifade etti:

‘’Barışım, huzuru, kardeşliğin kenti olan Adıyaman’a hoş geldiniz. Nemrut Rotary Kulübünün çalışmalarına değer veriyor ve destekliyoruz. Burada her yıl düzenledikleri engelli bireyler için farkındalık projesi çok önemlidir. Adıyaman tarihlerin kesiştiği, kültürlerin kesiştiği bir yerdir. İşte zirvesinde bulunduğumuz Kommagene krallığının bir tarafı Pers uygarlığı, diğer tarafı Makedonya krallığı ve bunların birleştiği, birlikte huzur içinde yaladıkları, tarihin en barışçıl krallıklarından biridir’’’

Nemrut dağında tarihin zirvesinde muhteşem bir konser verdiğimiz için inanılmaz bir mutluluk yaşadık diyen Çello Sanatçısı Jamal Aliyev, Böyle bir tarihi mekanda anlamlı bir organizasyonda yer almaktan ve konser vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Etkinliğe İstanbul’dan tüm engelleri aşarak zirveye tırmanan ve tarihi mekanda dinlediği konserin çok güzel olduğunu dile getiren Begüm Şipal, tekrar tekrar Nemrut Dağına çıkmak istediğini söyledi.

Nemrut Dağının zirvesinde düzenlenen etkinliğe Kahta Kaymakamı Selami Korkutata,  Türkiye’nin ve Dünyanın değişik ülkelerinden yüzlerce misafir Exchange Değişim Programı Öğrencileri, Rotaryenler, Engelliler ve engelli derneklerinin yanı sıra vatandaşların katıldı.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-09-25 14:20 tarihinde yayınlandı. 3294 Defa okundu.