Eğitimci-Yazar Nevzat Güzel, kendileri gibi binlerce kişinin yetişmesinde emeği olan, ismi anılırken yüzümüzde tebessüm bırakan, hayatımızda bizlere yaşayarak-yaşatarak yol gösteren ulu Çınarları yazdı.
Nevzat Güzel: Onlar birer  Çınar idi

İlçemizde bir neslin yetişmesinde emeği olan büyüklerimiz vardı. Onlar bildikleri oranda çalışıp didindiler. Sürekli okumak hepsinin ortak özelliğiydi. Bu sayede öğrencilerine iyi birer örnek oldular. 

Yer yer toplum tarafından değişik cemaat, dernek adlarıyla anıldılar. Bazen birbirlerine karşı oldular. Farklı söylemlere sahip olsalar da hepsi de Allah için bir şeyler yapmaya çalışan, inandığı düşüncelerde samimi birer müslümandı.

Herbiri ayrı eleştirilere tabi tutuldular. Hiçbir eleştiri, baskı onları yollarından alıkoymadı. Eleştirilerin çoğu rahat koltuklarında oturulanlar tarafından yapıldı. Oysa onlar yoldaydılar. Öğrenci evlerinin damlayan çatıları altında ders yapmaya çalışıyorlardı öğrencilerine.

Bir kısmı öğretmendi. İmamı da vardı, esnafı da. Bir kısmı Rabbine kavuştu, bir kısmı hala aramızda. Beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz, hor gördüğümüz bu insanlar şu an insanları için bir şeyler yapmaya çalışan birileri varsa, işte onların öğretmenleridir.

İsimlerini söyleyip söylememe arasında çok kaldım. Bazılarını muhakkak unutacağım ancak, hatırladıklarımı ismen anmak isterim. 

Ziya hoca istikrarı ile birçok insanın elinden tutmuştur.

Halit hocam birçoğu için ışık olmuştur.

Hacı Çiçek ilim bahçesi olmuştur.

Cömert hoca medrese olmuştur.

Mahmut hoca ufuk olmuştur.

Arif Koç hoca yol olmuştur.

Yusuf kök hoca samimiyet olmuştur.

Rahmetlik Hacı Bekir Koç  yuva olmuştur.

Rahmetlik Hacı berber mesken olmuştur. Esat hoca gayret olmuştur.

Kekler (kardeşler) grubu bir dönemin aydınlanmasında Fener olmuştur.

Mehmet Güzel zulme karşı isyan olmuştur.

Ramazan Oğuzhan hoca sadakat olmuştur.

Fırıncı sofi İram baba olmuştur.

Hafız Hacı Halil seda olmuştur.

Mustafa kılıç hoca samimi teravihlerin mekanı olmuştur.

Mustafa Demir hoca hafızlara kol kanat olmuştur.

İsmini unuttuğum için pişmanlık duyacağım daha nice güzel insanlar oldu.

Şimdi bir kısmımızın bakıp burun kıvırdığı bu insanların tek isteği şuydu. Yetiştirdikleri gençler içinden bir gün bir tanesi çıkacak ve onların hayal edip gerçekleştiremediğini gerçekleştirecek. İnsanlığa umut olacak. Bakalım bayrak yarışını devralan öğrenciler bu hayalleri gerçekleştirebilecek mi? Ya da onlar da bu ağır yükü sonraki nesillere mi bırakacak.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-02-05 09:51 tarihinde yayınlandı. 6874 Defa okundu.