Kazı çalışmalarına bir bütün olarak başlanılması amacıyla sit alanı üzerine kurulu bulunan 131 yapıdan 12 tanesinin kamulaştırma işlemleri tamamlanarak evlerin yıkımına başlanıldı.
Perre'de  evlerin yıkımına başlandı

Kommagene Krallığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti Nekropol alandaki tarihsel ve arkeolojik değerlerin gün yüzüne çıkartılması amacıyla Antik Kent üzerinde kurulu bulunan Örenli Mahallesinde kamulaştırma işlemleri tamamlanan evlerin yıkımına başlandı. 

“Medeniyetlerin Beşiği” olarak adlandırılan Adıyaman’da 2 bin yıllık tarihin gün yüzüne çıkarılması için önceki yıllarda İl Özel İdaresinin desteği ile sürdürülen temizlik ve kazı çalışmalarında önemli eserler ortaya çıkarılmıştı. 

Kazı çalışmalarına bir bütün olarak başlanılması amacıyla sit alanı üzerine kurulu bulunan 131 yapıdan 12 tanesinin kamulaştırma işlemleri tamamlanarak evlerin yıkımına başlanıldı.  

Vali Mahmut Çuhadar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci ile birlikte sit alanı üzerine kurulu bulunan Örenli Mahallesine giderek kamulaştırma işlemleri tamamlanan evlerin yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. 

İl Özel İdaresine ait araçlarla kamulaştırılmış olan yapılar yıkılıp molozları ortadan kaldırılarak Roma Çeşmesinin olduğu bölgede çok güzel meydan oluşturulması amaçlanıyor. 

Kamulaştırma çalışmalarına destek olmak amacıyla 2021 İl Özel İdaresi bütçesinden 2 Milyon TL’lik bir kaynağı kamulaştırmaya aktarmak suretiyle Örenli Mahallesindeki vatandaşların sorununu kısmen çözmeye çalıştıklarını ifade eden Vali Mahmut Çuhadar, “ Şuanda Adıyaman ilimize bağlı Örenli Mahallesi'ndeyiz. Bilindiği gibi Örenli Mahallesi Antik Perre Kenti üzerindeki bir mahalle ve altında bir kültür hazinesi yatıyor. Dünya kültür mirasında yer alacak kültür turizmine önemli katkılar sağlayacak hatta dünya turizmine önemli katkılar sağlayacak bir kalıntının üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Bu yerleşim yerinde ve yerleşim yerinin Kültür ve Tabiat Varlıklarının üzerinde olması ve tabi ki devlet olarak öncelikle buradaki vatandaşlarımızın tahliyesini sağlamamız gerekiyor. Devlet bu tahliyenin sağlanması için kamulaştırma durumuna gitmiş 2016 yılında o dönemin imkanlarıyla 12 adet konut kamulaştırılmış ancak 4 yıldır tahliye ve yıkım gerçekleştirilememiştir. Biz yaklaşık 5 ay önce Perre Antik Kentin Adıyaman ve tüm turizm açısından önemini hissettik ve değerlendirdik ve bir çalışma yapılması gerektiğini düşündük. Öncelikle parası ödenip kamulaştırılan binalardan başlamak suretiyle tahliyelerini gerçekleştirdik. Bugünde bu 12 yapının yıkımına başladık. Tabi bu 12 yapının yıkılması sorunu çözmüyor burada toplam 128 adet yapı bulunuyor.  Mahallemizde geri kalan 116 yapının da kamulaştırılması ve mahallelimize yeni evler yapılmak suretiyle buradan tahliye edilmeleri onları mağdur etmeyecek şekilde Perre Antik Kenti'nin Kültür ve Tabiat Varlığı olarak turizme hizmet etmesi için gerekli gayreti sarf edeceğiz. Bundan sonrada bu çalışmalarımız devam edecek”dedi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-11-24 16:27 tarihinde yayınlandı. 4294 Defa okundu.