Kahta ilçesine bağlı Boğazkaya (Xemşig) de bir köylü tarafından tesadüfen bulunan bir taşın içinde en az 65 milyon yıllık deniz istiridyesi bulundu.
Xemşig'de   milyonlarca yıllık fosil

İlçeye bağlı  Boğazkaya  (Xemşig) köyünde yaşayan 83 yaşındaki Sırrı Kaya, köyün yakınlarında dolaştığı ormanlık alanda değişik bir taş gördü, taşı alıp eve getiren köylü yetkililerden  aldığı bilgiye göre milyonlarca yıllık deniz canlısı fosili  olduğunu öğrendi.

Köyün etrafında  buna benzer taşları çok gördüklerini fakat fosil  olduklarını şimdi öğrendiklerini  ifade etti.

Kaya, Kahta Haber Muhabirine şu Kürtçe yaptığı  açıklamada bulundu, ‘’ Köyün aşağılarında bulunan ormanlık alanda bazen gezinti yapıyorum. Dikkatimi bir taş çekti, aldım içinde değişik şeyler olduğunu fark ettim.   Çocuklarım internetten bunu araştırdıklarında fosil  olduğunu  söylediler. Daha  sonra  Adıyaman’dan müze  çalışanların buraya  geldiklerini ve bu  fosiller hakkında araştırma yaptıklarını öğrendim.

Yetkililer,  burada görülen fosillerin büyük tarak veya tuzlu su istiridye cinsi olan Pecten isimli deniz canlısının 65 milyon yıl ile 142 milyon yıl arasında yaşadıklarının bilindiğini, çift kabuklu yumuşakçalar olan Pecten'in Kretase döneminden Kuvaterner dönemine kadar yaşadığı kayıtlarda yer aldıklarını kaydettiler.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-09-08 13:06 tarihinde yayınlandı. 8018 Defa okundu.