Türkiye İnternet Gazetecileri Federasyonu Adıyaman temsilcisi Mehmet Cihan Akbilek Haber siteleri yasal statüye kavuşuyor diyerek müjdeyi verdi.
Haber siteleri yasal statüye kavuşuyor

Akbilek yaptığı açıklamada “Büyük bir özveri ile çalışan gazeteci arkadaşlarımız ve Türkiye İnternet Gazeteciler Federasyonunun başarılı çalışmaları neticesinde mart veya nisan ayı gibi internet yasasının Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması için hazırlıklar tamam.

Federasyonun Adıyaman’da tek temsilcisi olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından paydaşlarıyla birlikte çalışmalarını sürdüren büyük bir oluşumun parçası olarak yasal zeminde henüz ‘gazeteci’ olarak addedilmeyen meslektaşlarımızın 5187 sayılı Basın Kanunu'nun kapsamına alınması noktasında şahsım ve kurumumuz olarak sitelerimizi temsil etmekteyiz.

Yakında çıkacak olan tasarıya göre bazı başlıklar şöyle:

Haber siteleri için de kaydedilmek üzere yönetim yeri bulunduğu Cumhuriyet Başsavcılığına beyanname verme yükümlülüğü getirilecek.

İnternet haber siteleri yayınladıkları içerikleri 6 ay muhafaza edecek ve gerektiğinde talep eden yetkili mercilere teslim edilmesi zorunda olacak.

İnternet haber sitelerinde de resmi ilan ve reklam yayınlatılabilecek (Yayına ilişkin esas ve usuller Basın İlan Kurumu tarafından hazırlanacak yönetmelikle belirlenecek)

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-02-12 15:18 tarihinde yayınlandı. 6326 Defa okundu.