Kahta Gerçek Gazetesi Sahibi ve Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kaya Adıyaman Basınını temsilen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu toplantısına katıldı.
Kaya,  Adıyaman Basınını Temsil Etti

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun Aydın'da düzenlediği 19. Başkanlar Kurulu Toplantısına, Adıyaman'ı temsilen gazetemizin sahibi ve kurucusu Ahmet Kaya'da katıldı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun 19. Başkanlar Kurulu Toplantısı, 15-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Aydın'da gerçekleştirildi. TGK Başkanlar Kurulu toplantısında; basın/medya sektöründeki son gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Toplantıya Adıyaman'dan Gerçek Gazetesi kurucusu ve sahibi Ahmet Kaya katıldı.

 Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde gerçekleşen ve 8 gazeteciler federasyonu ile 80 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisinin katıldığı toplantının ardından sonuç bildirgesi yayınlandı.

 Sonuç bildirgesinde, "Ülkemiz medya sektöründe 2019 yılının ikinci yarısında yaşanan gelişmelere baktığımızda, basın özgürlüğünden işten çıkarmalara, mesleki standartlardan basın ilanlarına kadar bir dizi sorunun devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle Türkiye genelindeki binlerce yerel gazete, televizyon, radyo ve internet sitesi ile bu medya kuruluşlarındaki on binlerce basın çalışanı adına ivedilikle çözülmesi gereken sorunlarımızı kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz." denildi.

 

 "İcra ve iflas ilanları yerel gazetelerde yayınlanmalı"

 

 Yargı Reformu 2. Paketi'nde, icra ve iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınının kaldırılması yönündeki düzenlemenin eleştirildiği bildirgede, "Bu durumun gerçekleşmesi halinde, yaygın-yerel ayırımına gidilmeksizin gazetelerin yarıdan fazlasının kapısına kilit vurulacak, binlerce gazeteci işsiz kalacaktır. Oysa icra-iflas ilanları ve diğer tüm resmi ilan gelirlerinin tamamı devlete gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, BİK komisyonu, SGK kesintisi, stopaj vergisi ve diğer vergiler yolu ile geri dönmekte, üstüne haberleşme işlevi yerine getirilmekte, istihdam oluşturulmaktadır. Beklentimiz; 2. Yargı Paketi'nde icra-iflas ilanlarının gazetelerde yayınlanmasını sonlandıracak düzenlemeden vazgeçilmesidir. Önerimiz; Kamu İhale Mevzuatında olduğu gibi eşik değerler sistemi getirilerek, 'belirsiz alanların' ortadan kaldırılmasıdır. 15 bin liranın altındaki satışların tahtada ve elektronik ortamda ilanı, 15 bin ila 750 bin lira arasındaki satışlara dair ilanların yerel, 750 bin liranın üzerindeki satışların ise 50 binin üzerinde tiraja sahip yaygın gazetelerde yayınlanması yönünde değişiklik yapılmasıdır." diye belirtildi.

 

 

"Gazetecilik Meslek Yasası çıkarılmalıdır"

 

 Gazetecilik Meslek Yasası'nın bir an önce çıkarılması gerektiğini belirtilen açıklamada, "Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak yıllardır ısrarla vurguladığımız gibi; Gazetecilik/habercilik sektörü, kendine özgü bir basın meslek yasasına sahip değildir. Sektörümüzdeki en büyük sorun, Türk basınının, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen 'Gazetecilik Meslek Yasası'na sahip olmamasıdır. Gazetecilik Meslek Yasası, teknolojik gelişmeler ve internet haberciliği de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak zaman geçirilmeden çıkarılmalıdır." ifadeleri kullanıldı.

 

 "İnternet haber siteleri desteklenmelidir"

 

 Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun internet haber yayıncılığı konusundaki düşüncelerine değinilen bildirgede, "Teknolojinin hızla ilerlemesi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir. Sektörde istihdam sağlayan gazete ve televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle 'kopyala yapıştır' kolaycılığından öteye gitmeyen haber siteleri yer almaktadır. Bu kapsamda internet medyasının gerek yayıncılık, gerekse devlet destekleri konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da, yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır." denildi.

Haber Merkezi

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-11-21 11:45 tarihinde yayınlandı. 3792 Defa okundu.