Kahta ilçesinde bir çatıda bitkin halde bulunan ve itfaiye tarafından kurtarılan nesli tükenmekte olan balaban kuşu, tedavisinin ardından doğaya salınacak.
Bu Kuş Kahta'da İlk Defa  Görüldü

ADIYAMAN (AA)- İSMAİL KAYA-  Adıyaman’ın Kahta  ilçesinde bir  çatıda  bitkin halde bulunan  ve  itfaiye tarafından kurtarılan nesli tükenmekte olan   balaban kuşu, tedavisinin ardından doğaya salınacak.

Kahta Devlet Hastanesi  çatısında  değişik bir  kuş gören  sağlık çalışanları durumu  Kahta  İtfaiye  ekiplerine  bildirerek yardım istedi.

Çatıda  sıkışmış şekilde  bitkin halde  bulunan  kuşu  alan itfaiye  ekipleri,  durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahta  Şefliğine bildirdi.

Kuşu ilk defa  gördüklerini  ifade eden itfaiye  ekipleri  belediye  bünyesinde  çalışan veteriner  hekime  gösterdiler. Veteriner  hekim kuşun nesli tükenmekte  olan bir  kuş türü  olduğunu  genelde  sulak yerlerde  yaşadığını söyledi.

İtfaiye çalışanı konu ile  alakalı  AA  Kahta muhabiri İsmail Kaya’ya  yaptığı  açıklamada, böyle  bir  kuşu gördükleri  için çok mutlu oldukların, belki  hayatlarında  bir  daha böyle  bir  fırsatı yakalama şanslarının  olmayacağını  belirtiler.

Kahta Doğa Kuruma Milli Parklar Şefliği  tarafından alınan nesli tükenmekte olan balabanın, daha çok sazlıklarda ve kıyı kesimlerde görülen, yalnız yaşamayan güçlü bir kuş türü olduğunu söyledi.

Kuşu teslim alan Şeflik yetkilikleri,  koruma altına aldıkları kuşu, tedavisinin ardından doğal ortama bırakacaklarını kaydetti.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-05-02 22:10 tarihinde yayınlandı. 5269 Defa okundu.