Bir grup dağcı Kahta sınırlarında bulunan UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alan Nemrut Dağına tırmanarak güneşin doğuşunu izledi.
Dağcılar Nemrut Dağına Tırmandı

Bir  grup dağcı Kahta  sınırlarında bulunan  UNESCO Dünya Kültür  Mirasında yer  alan Nemrut  Dağına tırmanarak  güneşin doğuşunu  izledi.

Osmaniye’de  faaliyet gösteren  bir  dağcılık kulübü  üyeleri, güneşin en güzel doğup battığı, doğu ve  batı medeniyetlerinin kesiştiği  2150 metre  yüksekliğinde, üzerinde  devasa  heykellerin  bulunduğu  Kahta  sınırlarında bulunan  Nemrut Dağına  çıktılar. Belli  bir  yerden sonra  gece geç saatlerde  araçlarından inerek dağa  tırmanan  yaklaşık  40 kişilik grup  zorlu bir  yürüyüşten sonra  zirveye  ulaştılar. Burada  güneşin  eşsiz  doğuşuna şahitlik eden  dağcılar  nefeslerini tutarak  o ana  şahitlik ettiler.

Burada  açıklama  yapan dağcılık kulüp   başkanı Muhammet Doğan, şu ana  kadar sayısız  etkinlik düzenlediklerin, ulaşılamaz  dağlara  tırmandıklarını, fakat burada aldıkları hazzı hiçbir yerde  bulamadıklarını, kulüp  üyelerin daha buradan ayrılmadan  tekrar  gelme  planı yaptıklarını ifade  etti.

Kulüp  üyesi dağcı Yücel Erdoğan ise  kralların  güneşin  doğuşunu  izledikleri yer olan Nemrut  Dağında  bu duyguyu  yaşamanın anlatılmayacak kadar güzel olduğunu söyledi.

Dağcılar daha  sonra Arsemia, Eski Kahta Kalesi, Tarihi  Cendere  Köprüsü ve Karakuş  Tümülüs’ünü  ziyaret ederek  ayrıldılar.

Haber:İsmail Kaya-Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-05 10:31 tarihinde yayınlandı. 1803 Defa okundu.