79 yılında bir düğünde söylediği Kürtçe şarkı nedeniyle Beden Terbiyesi İl Müdürlüğündeki işinden oldu. Ardından tutuklanarak bir süre cezaevinde kaldı.
İbo Show'a konuk olan Kahtalı Mıçe

İbo Show'un bu haftaki konuklarından birisi de Kahtaçlı Mıçe oldu. Gerçek ismi Mustafa Aslan olan Kahtaçı Mıçe, İbo Show'da sevilen şarkılarını seslendirecek. Bu noktada, Kahtalı Mıçı kimdir, kaç yaşında, aslen nereli ve gerçek adı ne sorularının yanıtları merak konusu oldu.

Kahtalı Mıçı, 1953 yılında Adıyaman'ın Kahta ilçesinde doğmuştur. Kahtalı Mıçe'nin hayatı (biyografisi) ve şarkıları hakkındaki bilgiler şu şekilde;Kahtalı Mıçe, bu akşam yayınlanan İbo Show'un konuklarından birisi.

Sevilen sanatçı, uzun yıllardır Türk müziğinin içerisinde bulunuyor. Kahtalı Mıçe, türkücülüğün yanı sıra Beynelmilel filminde de oynadı. Kahtalı Mıçe'nin hayatı hakkında bilgi edinmek isteyenler, Kahtalı Mıçe kimdir, kaç yaşında, nereli ve gerçek adı ne sorularının yanıtlarını öğrenmeye çalışıyor. Kahtalı Mıçe'nin hayatı hakkında bilgiler şu şekilde;

KAHTALI MIÇE NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

Halk Müziğinde ülke çapında nam salmış bir sanatçı olan ve asıl adı Mustafa Aslan olan Mıçe kelimesi Mustafa'nın kısaltılmışı olarak bilinmektedir.

KAHTALI MIÇE KİMDİR VE KAÇ YAŞINDA?

Kahtalı Mıçe, 1953 yılında Adıyaman'ın Kahta ilçesinde doğmuştur. 2 kız bir erkek kardeşi vardır. İlkokulu Kahta Kubilay İlkokulunda okudu0 .Mıçı, Mustafa'nın kısaltılmışıdır. 2 kız bir erkek kardeşi vardır. İlkokulu Kahta Kubilay İlkokulunda okudu. Çocukluğunda çokça pamuk tarlasında çalışmaya gitti. Bu sebeple ilkokulu 9 senede bitirebildi.

Ortaokul diplomasını ise daha sonra dışardan imtihanlara girerek aldı. 17 Yaşından itibaren Kahta'da yerel türkücülük yaptı.

Düğün ve konserlerde türküler söyledi. Okulunu bitirdikten sonra Beden Terbiyesi İl Müdürlüğünde işe başladı. 79 yılında bir düğünde söylediği Kürtçe şarkı nedeniyle Beden Terbiyesi İl Müdürlüğündeki işinden oldu.Ardından tutuklanarak bir süre cezaevinde kaldı.

1980 döneminde tekrar tutuklandı.1989 ile 1990 yıllarında Gaziantep'de yaşayan Kahtalı Mıçı, 1991 yılında İstanbul'a göç etmiş ve bir süre İstanbul'da yaşadıktan sonra Şanlıurfa'ya yerleşti, hala orada yaşamaktadır. Yıllarca Nuri Sesigüzel, Ahmet sezgin, Sami Kasap, Mahsuni Şerif gibi sanatçıların eserlerini seslendirmiştir.

Kahtalı Mıçı, 1975 yılında Hülya hanım ile evlendi. 4 çocuğu var.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-02-21 12:28 tarihinde yayınlandı. 9827 Defa okundu.