Kahta ilçesinde unutulmaya yüz tutmuş semerciliği ilçede tek usta olarak sürdüren 70 yaşındaki Aziz Güngörmez, kendinden sonra mesleğinin yok olması endişesini yaşıyor.
Kahta'da Semercilikte  Son Demler

Kahta ilçesindeki dükkanında semer üretimi yapan Güngörmez, Perre Haber Ajansına yaptığı açıklamada, babasının yanında çırak olarak başladığı mesleği yarım asırdır sürdürdüğünü söyledi.

-"SEMERCİLİK İŞİNİ YAPAN 15 USTADAN TEK BEN KALDIM"

Semercilik mesleğiyle 8 çocuk büyüttüğünü belirten Güngörmez, şunları ifade etti:

"Semercilik mesleğim babamdan kalan bir meslek, eskiden semercilik mesleği güzel bir işti hayvanlarını vatandaşlar semerciler çarşıya getirirlerdi. Eskiden çırak yoktu sadece ben ve babam çalışırdık. Eskinden hayvalar çoktu araba az olduğundan dolayı işlerimiz çok iyiydi ama şimdi arabaların çok olmasında dolayı sadece köylerden belirli kişiler gelip semer yaptırıyor.

Eski zamanlarda ayda 10-15 adet semer yapardık kimse kalmadı, sadece biz kaldık. Eskiden araba, taksi, traktör bir şey yokken çok kıymetli bir meslekti, biz o zamanlar işlerimizi yetiştiremezdik. Şimdi her şey makineleşince bizde geride kaldık. Semercilik işini yapan 15 dükkandan sadece ben kaldım bende babamı mesleğimi ayakta tutabilmek için çabalıyorum."

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-01-01 12:25 tarihinde yayınlandı. 6269 Defa okundu.