Kahta'da bir grup öğrenci savaş altında eğitimlerinden mahrum kalan Suriyeli öğrencilere balonla kitap, kalem ve mektup gönderdiler.
Kahta'da Suriye'ye  Balonla  Kitap  Gönderdiler

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde  bir grup öğrenci okul bahçesinde bir araya gelerek savaş altında eğitimlerinden mahrum kalan Suriyeli öğrencilere balonla kitap, kalem ve mektup gönderdiler. 
Kahta ilçesi Girne mahallesinde bulunan Şehit Mehmet Özbek ilkokulunda eğitim gören Türkiye ve Suriye vatandaşı öğrenciler anlamlı bir etkinliğe imza attılar. 
Okulların açılmasıyla gelen heyecan ve mutluluğu yaşayan öğrenciler aralarında Suriye vatandaşı öğrencilerle beraber eğitim görmektedirler. Suriye vatandaşı öğrencilerin Türkiye’de eğitim gördüklerini ve mutlu olduklarını fakat Suriye’deki öğrencilerin bu mutluluğu yaşayamadıklarını ifade ederek üzüldükleri gören okul yönetimi bir ilke imza attı. 
Okul bahçesinde toplanan Türk ve Suriyeli öğrenciler birlikte eğitim gördükleri arkadaşlarıyla okul bahçesinde toplantı. Suriye’de ki öğrencilere kitap, kalem ve mektup göndermenin değişik bir yolunu seçtiler. 
İçinde helyum gazı olan b çizgi film karakterlerinin olduğu balonlara kitap, kalem ve yazdıkları mektubu yapıştırarak Suriye’deki öğrencilere uçurarak gönderdiler. 
Suriyeli öğrenci Fatıma Nur Ata, Kahta Haber'e  yaptığı açıklamada okulların açılmasıyla bugün çok mutlu olduklarını, Türkiye’yi çok sevdiğini ve buradaki insanların çok yardımsever olduğunu ve burayı hiç unutmayacağını söyledi. 
Yazdığı mektubu okuyan Suriye vatandaşı öğrenci Huseyin Osman şunları kaydetti: ‘’Sevgili kardeşlerim. Biz ülkemizi yaşanan savaştan dolayı tek ederek Türkiye’ye yaşayan kardeşleriniziz. Bizler bir kaç yıldan beri Türkiye’de yaşıyor ve eğitim görüyoruz. Burada okula başladık ve mutluyuz. Fakat sizlerin bu mutluluğu yaşayamadığınızı düşünüyor ve üzülüyoruz. Sizi unutmadığımızı belirtmek için kalem, kitap ve mektup gönderiyoruz. Sizin için Allah’a dua ediyoruz’’ 
Okul Müdürü Mehmet Reşat Şahin ise ‘’Bu etkinliği düzenlemelerin ek amaçlarının Suriye’deki akrabaları olan burada eğitim gören öğrencilerimize moral vermekti. Onlar mutlu oldu bizde olduk.’’ 
Haber: İsmail Kaya- Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-09-18 11:56 tarihinde yayınlandı. 2549 Defa okundu.