Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, kenevir ekimi izni verilecek iller arasına Adıyaman'ın da dahil edilmesini istedi.
Kenevir Ekmek İstiyoruz

Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, yaptığı açıklamada, uzun  yıllar önce tütüne konulan kotadan sonra  Adıyamanlı  halkın adının ırgat olarak anılmaya başlandığını, alternatif  ürünlerin çoğunun  tütün boşluğunu  dolduramadığını başta Kahta  olmak üzere  tüm Adıyaman'ın mağduriyetini giderecek  ürünün kenevir  olduğunu belirterek,   Türkiye'de yasal kenevir üretimini artırmak için başlatılan projede Adıyaman'ın  da yer alması gerektiğini ifade etti.

Turanlı, 19 ilde, lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler için başvuru süresinin başladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Baktığımızda 19 il arasında Karadeniz de bir çok ilimiz yer almakta. Haklı olarak kenevir ekimi izni verilecek iller arasına Güneydoğu illerinden de  bir kaç tanesinin  dahil edilmesini istiyoruz. Halkın yoğun talebi var. Tütüne  alternatif  ürünler olarak sunulanlar halkın mağduriyetini  gideremedi. Kenvir  ile  hem  halk kazanacak hem devlet kazanacak. Kenevirin yetişmesi  için  bölge  iklimi çok uygundur. Yetkililerin  halkın sesine kulak vermelerini bekliyoruz. "

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-01-16 09:37 tarihinde yayınlandı. 3374 Defa okundu.