Kahta ilçesine bağlı Tuğlu Köyünde yaşayan çiftçi Kutbettin Yıldırım (55) bahçe için gerekli olan araç gereçleri köyde kendi imkanları ile kurduğu, tüm malzemeleri hurdacılardan alarak geri dönüşüm ile yeni icatlar yaparak kullanılabilir duruma getiriyor.
Köyde kurduğu atölyede çapa makinası yaptı

Adıyaman’da bir çiftçi 20 yıl önce hurdacıdan aldığı çim biçme makinasını önce mercimek biçmeye, daha sonra ağaç dipleri çapalama makinasına dönüştürdü.

Kahta ilçesine bağlı Tuğlu Köyünde yaşayan çiftçi Kutbettin Yıldırım (55) bahçe için gerekli olan araç gereçleri köyde kendi imkanları ile kurduğu, tüm malzemeleri hurdacılardan alarak geri dönüşüm ile yeni icatlar yaparak kullanılabilir duruma getiriyor.

Kutbettin Yıldırım köyde tarım ve hayvancılık ile uğraşıyor, kendisine ait 300 dönüm zeytin ve badem bahçesi var. Zamanın çoğunu tarlada arta kalanı da köyde kendisine ait atölyede geçiriyor. Doğayı sevdiği kadar atölyede makinaları tamir etmeyi ve yeni icatlar yapmayı da çok seviyor.

Yıldırım’ın icat merakını Kahta Haber muhabirine atölyesini gezdirerek şöyle anlatıyor:

‘’ Ben ufak yaşta her şeyi çok merak ederdim, ufak yaşta iken babamıza ait olan traktörü ne zaman sürerim diye hayaller kurardım. Tarım ve hayvancılık merakımız aileden gelme. Bazen bizim makinalarımız bozulduğunda ilçeye götürür ve gelmesi günler sürerdi. Ben her zaman neden bazı tamirleri biz yapmıyoruz diye soru sorardım büyüklerimize. ‘’

Genç yaşta kendisine ait toprakta zeytin , Badem ve bağ bahçeleri kurduğunu söyleyen Yıldırım, ‘’Bir araç bozulduğunda veya bir malzeme gerektiğinde sürekli 50 km uzaklıkta olan ilçeye gelmemek çok zaman kaybına sebep oluyordu. Ben genç yaşta buna çözüm bulmak için kimsenin yapmadığını köyde atölye kurma fikrini hayata geçirdim. ‘’

Kısa sürede kurduğu ufak atölyesinde kendi işerini yapan Yıldırım, zaman geçtikçe ailesin ve köydeki diğer vatandaşların tamir işlerini ücretsiz olarak yapmaya başladığını ve giderek atölyesinde geri dönüşümden ve hurdacılardan aldığı malzemeler ile zenginleştirdiğini söyledi.

20 yıl önce köyde en çok hububat ürünlerin ekildiğini kendilerinin ise en çok mercimek ve nohut ektiklerini fakat hasat zamanında işçi bulamadıkları için ürünlerinin ziyan olduğunu gören Yıldırım bölgede kimsede olamayan mercimek biçme makinasını icadını şöyle anlattı.

‘’ Yüzlerce dönüm mercimek ekerdik, fakat onların biçmesi için işçi bulmak zorunda idik. Ama yaz mevsiminde işçi bulamayınca ben bunun kalıcı çözümünü bulmak için uğraştım. Kahta’da bir şahısta atıl durumda olan İtalya malı bir çim biçme makinasının olduğunu öğrendim. Onu getirdim günlerce çabadan sonra çalışır duruma getirdim, daha sonra mercimek biçmek için aparatlar takarak onunla mercimek biçtim. Günde on kişinin yapamadığı işi bununla yaptım. Arkasına da biçilen mercimekleri toplamak için başka bir aparat taktım onunla hem biçtim hem topladım. O makine yıllarca o şekilde kullandı.’’

Zamanla mercimek yerine zeytin ve badem bahçelerini kurduklarını söyleyen Yıldırım, ‘’O makinayı bir gün kullanırım diyerek atölyemde sakladım. Bu sefer bahçe işine ağırlık verdik. Zeytin ve badem bahçelerini traktörler ile sürdük fakat ağaç diplerinde ki otlara çözüm bulamadık. Ben mercimek biçmeye dönüştürdüğüm çim biçme makinasına bu sefer ağaç dipleri çapalama makinasına çevirmek için atölyemde günlerce çalıştım ve o makine artık ağaç dipleri çapalama makinası olmuştu. Günde 7 litre mazot ile onlarca kişinin işini yapıyor. Bundan sonra bunu ikinci bir iş için de kullanmak istiyorum. Arakasına takacağım bir aparat ile bahçedeki sulama hortumlarını toplayacağım.’’

Yıldırım, insan eğer gayret ederse başaramayacağı hiçbir bir şeyin olmayacağını, başarının yolunun mutlaka diploma sahibi olmaktan geçmediğini, üretmek için ve başarı için azim ve kararlı olunması gerektiğini belirtti.

Yıldırım sağlığı izin verdiği müddetçe köyde üretmeye ve karşılıksız başkasına destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-05-05 14:28 tarihinde yayınlandı. 7309 Defa okundu.