Kahta ilçesinde 42 yaşındaki girişimci, 20 sene meslek edindiği kuyumculuğu bırakarak kendi imkanları ile kurduğu çiftlikte solucan gübresi üretmeye başladı.
Kuyumculuğu bırakıp solucan çiftliği kurdu

Uzun yıllar  boyunca kuyumculuk yapan Osman Okan, kurmuş  olduğu  solucan  gübresi çiftliğinde ellerine altın yerine   solucan gübresi  aldığında  daha mutlu olduğunu  söylüyor.

 

Okan, Kahta Haber  muhabirinin sorularını yanıtlarken, yaptığı araştırmalar sonucunda  insanlığa  en faydalı şeyin organik besin olduğunu, bunun  yolunun ise  tamamen doğal  bir  şekilde  üretilen  solucan gübresinden geçtiği için kuyumculuktan bu mesleğe  geçtiğini belirtti.

 

2735 metrekare alan üzerinde  1350 metrekare kapalı  alanda kurduğu tesiste  kendisi  dahil beş kişiye  istihdam alanı oluştuklarını belirten Okan, şunları söyledi:

 

" Bu  işe  başlayacağımı söylediğimde çevremdeki  kimse inanmıyordu. Kuyumculuğu bırakıp solucan gübre  üretmek  herkese  tuhaf geliyordu. Ama ben  sabah evden çık akşama kadar  işyerinde  otur  tekrar  eve  gelmekten bıkmıştım.  Çok düşünme  aşamasından sonra  bu işi  yapmaya  karar  verdim. Artık ben akşam eve  giderken bedensel olarak yorgun fakat manevi  olarak huzurlu gidiyorum. Çünkü  halkın sağlıklı beslenmesine katkı sunuyorum. ‘’

İlçeye  yakın büyükbaş hayvan çiftliklerinden hayvan gübresi  alarak onlara da  katkı sunduklarını  ifade  eden Okan, solucan organik gübrenin  ziraat  Mühendisi  gözetiminde   en az altı aylık bir  süreç sonunda  hazır  hale  geldiğini,  ürünü en çok  bölgesindeki  üreticilere  sattığını,  diğer  bölgelerden de  müşterilerinin olduğunu  belirtti.

 

Solucan gübresinin daha çok sebze, meyve ve çiçek üretiminde tercih edildiğini aktaran Okan, kendi ürettikleri  solucan gübresini çiftliğin etrafında  oluşturduğu  doğal bahçede  kullandığını, geçen yıl  4 dönümlük alana ektikleri  çileğin çok rağbet gördüğünü, bu gübreyi  kullanan  üreticilerin diğer  organik olmayan gübreyi asla  kullanmadıklarını anlattı.

 

Bir  yıldır  tüm dünyayı ve  ülkemizi  olumsuz  yönde  etkileyen COVİD-19  hastalığından korunmanın ana  etkeni doğal beslenme  olduğunu, organik beslenmenin  yolunun ise  organik solucan gübre  kullanmak olduğunu, bu  süreçte  insanların daha  çok organik gıdaya  yöneldiğini, dolayısıyla solucan gübresinin giderek daha çok ilgi gördüğüne sözlerine ekledi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-01-13 08:21 tarihinde yayınlandı. 10611 Defa okundu.