UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki Nemrut Dağı'na yabancı turist ziyaretçi akını devam ediyor.
Nemrut'a Ziyaretçi Akını Sürüyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan, "güneşin doğuşu ve batışının dünyada en güzel izlendiği yer" olarak nitelendirilen Kahta sınırlarında bulunan  Nemrut Dağı, her gün yaklaşık bin yerli ve yabancı turist ağırlıyor.

Kommagene Krallığı'na ait 50 metre yüksekliğinde, 150 metre çapında tümülüs ve dev heykellerin bulunduğu, bin 150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı zirvesinde güneşin doğuş ve  batışını  hiç görmedikleri  güzellikte  izleyenler gördükleri  manzara  karşısında hayranlıklarını  gizleyemiyorlar.

İlk defa  Nemrut  Dağına geldiğini söyleyen Ermenistan eski Milletvekili Aragats Akhoyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nemrut Dağına  hayran kaldığını, gençlerin burada  davul zurna  eşliğinde halay çektikleri sırada    çok heyecanlandığını, bir  an buradaki heykellerin  canlanacağını  düşündüğünü  söyledi.

Akyohan duygularını  şöyle  ifade  etti. ‘’ Bu güzel  mekanda gençler  burada milli   kültürel  bir  gösteri  yaparak  kardeşlik mesajı vermek, buradaki  insanlar ile  tanışıp kaynaşmak istiyoruz. Nemrut Dağına ilk defa  geldim fakat  buralar bana  hiç yabancı gelmedi, kendi  vatanımız  gibi  burayı da  seviyoruz. Eskiden de  atalarımız  burada  beraber  yaşamış, bizlerde  onlar gibi  tekrar  kardeş  olarak  beraber  yaşamalıyız.’’

Ermeni  bir  öğrenci  Gayane Kirakosyan ise  bu tarih kokan mekanda  kendisini  anlatılmayacak kadar  mutlu hissettiğini, Türkiye’ye  geldiğinde  ilk uğrayacağı yerin  Nemrut Dağı olacağını ifade  etti.

İzmir’den  Nemrut’a  ailesi  ile  beraber  gelen Hakan Yılmaz, Nemrut’u  daha  önce  görmediği  için şimdi çok şeyler  kaybettiğini,  güneşin gerçekten  bu kadar  güzel  doğduğunu  hayatında ilk defa  burada  gördüğünü ve  manzaranın adeta  büyüleyici  olduğunu  kaydetti.

Yabancı  turist   grup  daha  sonra  doğu  terasında  koçari  dansı ve  krallar  oyununu  oynadı.

Nemrut  Dağı  Milli  Park görevlileri  bu  yıl  turist  sezonun çok hareketli geçtiğini, hafta  sonları  turist  sayısının  bini  bulduğunu,  en çok  Japonya, Amerika, Kore ve Fransa  gibi  ülkelerden  sürekli  ziyaretçi  geldiğini  söyledi.

 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-07-07 18:44 tarihinde yayınlandı. 4091 Defa okundu.