Kahta ilçesinde ‘’Yeşil Kaplumbağa Harekatı ‘’ adı altında bir araya gelen gençler, bayram öncesi daha temiz bir yerleşim yeri için ilçe merkezinde akşama kadar çöp topladılar.
Yeşil Kaplumbağalar Şehre İndi

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde ‘’Yeşil Kaplumbağa Harekatı ‘’ adı altında bir araya gelen gençler, bayram öncesi daha temiz bir yerleşim yeri için ilçe merkezinde akşama kadar çöp topladılar.

Daha temiz bir yaşam alanı için bir araya gelerek kendilerine ‘’Yeşil Kaplumbağa Harekatı ‘’ adını veren bir kaç genç sosyal paylaşım sitelerinde açtıkları sayfa ile kısa sürede etkili bir harekat haline geldiler. Çevre kirliliğine ve doğal yaşamın dengesini bozan durumlara karşı hassasiyet gösteren gençle, Bu hassasiyetlerini herkese bulaştırmak ve çevre konusunda duyarlı bir toplum olmak için Yeşil Kaplumbağa Hareketi’ni başlattıklarını dille getiren gençler, tek amaçlarının tüm insanların çevre konusunda çaba göstermek, sokağa çöp atılmamasını sağlamak, atıkların ayrıştırılması konusunda bir bilinç yaratmak olduğunu söylediler.

Grup adına konuşan Cahide Çelebi isimli genç, bu harekatın adını sanatçı Osman Hamdi bey’in kaplumbağa terbiyesi tablosundan esinlenerek aldıklarını, çok kısa sürede beklenenden çok ilgi ve destek gördüklerini belirterek Kahtahaber Muhabirine şu açıklamalarda bulundu. ‘’İçimizdeki amatör ruhu öldürmeden hareket etmeye gayret ediyoruz. Herkesin hareketi sahiplenmesi için olabildiğince esnek davranıyoruz. Hareket sadece bizim değil, doğa konusunda bir şeyler yapmak isteyen ve bu konuda bir arayışta olan herkesin altında toplanabileceği bir üst başlık. Şimdilik her ay bir gün ile başladık bu serüvene, birinci ayın biri, ikinci ayın ikisi, üçüncü ayın üçü… yedinci ayın yedisi, sekizinci ayın sekizi şeklinde; her ayın kendi ile aynı gününde, akılda kalıcılığı sağlamak için etkili bir şeyler yapmayı kafaya koyduk ve başlatmış olduğumuz harekat çok verimli şekilde yoluna devam etmektedir.’’

Yeşil Kaplumbağa Harekatın bir gönüllü üyesi olarak bu etkinliklerde yer alarak daha sorumlu bir birey olduğu hissi taşıdığını söyleyen Aslı Paça isimli genç daha sonraki hedeflerinin hayvan barınakları, çevreyi uygun bitki örtüsü ile yeşillendirme, tükenmeye yüz tutmuş bitki ve hayvan türleri için koruma planı geliştirmek gibi olduğunu ifade etti. 

Sidar Şahin isimli genç ise zor bir işe gönül verdiklerinin farkında olduklarını bu işin kaplumbağa yürüyüşü gibi yavaş ilerleme ihtimalini göz ardı etmeden sabırla çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Emine Tümer ise bayram öncesi evde yapılan temizliğin burada devam edilmesinin gerekliliğini belirterek, bu harekat ile hem insanların hem de hayvanların daha temiz bir alanda yaşayacaklarını, harekata her gün çok sayıda gönüllü üyenin katılım yaptığını, kısa sürede sayının yüzleri geçeceğini söyledi. 

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-08-09 16:04 tarihinde yayınlandı. 4148 Defa okundu.