Evde Hasta Bakım teknikeri covit 19 ile mücadele kapsamında bakanlıkça yapılacak bir atama ile göreve hazır olduklarını belirtiler.
Evde  Bakım Teknikerleri  Atama Bekliyor

Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edilen covit 19 ile mücadele kapsamında bakanlığımız bir düzi önlemler almış olup bu bağlamda sağlık sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek için 18 binlik bir personel alımına çıkılmıştır.

Pandemiyle mücadele noktasında alına bilecek en etkili önlem sosyal izalasyon olmakla beraber milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkca çıkmaması istenmiş 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek siz evde  kalın biz size gelelim kampanyası başlatılmıştır.

Bu süreçde Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem kat ve  kart artmıştır.

Bütün sağlık bakanlığı çalışanlarımızın özveriyle çalıştığı bu süreçde birincil risk grubuna yerleşen evde sağlık hizmetleri personeline duyulan ihtiyaçda evde sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış göstermiş olmakla beraber geleceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde ihtiyacın her gecen gün artacağınıda bizlere göstermiştir.

İçinde bulunduğumuz bu süreç göz önüne alındığında personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına alınan tedbirler kapsamında yapılan 18000 lik personel alımında 11 kişilik Evde Hasta Bakım teknikeri alımı yapmak alım sürecinin iyi işletilemediğini göstermiş bulunmaktadır.

Bakanlığın  verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunulurken Evde Sağlık Yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır ibaresi hiçe sayılarak 723 olarak belirlenmiş olan Evde Hasta Bakım Teknilerlerinin Pdc si olması gerektiği gibi ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir. 

Yapmış olduğumuz çalışmalarda 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2000'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcut olup bakanlığın bir an önce alım yaparak  büyük bir  boşluğu dolduracak yetişmiş personel ile  Koronavirüse  karşı daha  etkili  mücadele  verebilir.

Kahta Haber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-04-06 12:05 tarihinde yayınlandı. 7915 Defa okundu.