Adıyaman Belediyesi’ne bazı konularda yazılı olarak soru soran Başkan Zeki Dişkaya’ya Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç tarafından bilgilendirme yazısı gönderildi.
AGC Başkanı  Dişkaya'ya  yazılı cevap

Adıyaman Belediyesi’nden İddialara Yazılı Açıklama Geldi

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya, son günlerde Adıyaman Belediyesi tarafından yoğun işçi alımının olduğu, şehir merkezindeki kaldırım çalışmalarının sebepsiz bir şekilde yıkılıp yeniden yapıldığı iddialarını yazılı olarak Adıyaman Belediyesi’ndeki yetkilere sordu. Kamuoyunda belediyeye yetkililerin akrabalarının alımını sağladığı, kaldırımların şehir merkezinde bozuk olmadığı halde yeniden yıkılarak yapıldığı yönündeki iddiaları Adıyaman Belediyesi’ne yazılı olarak soran Başkan Zeki Dişkaya’ya Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç tarafından bilgilendirme yazısı gönderildi.

Basın olarak halkın gündemine getirdiği bütün iddiaları yetkililere sorduklarını belirten Başkan Dişkaya; “Kamuoyunda Adıyaman Belediyesi’ne birçok personel alındığı, ayrıca yakın tarihte yapılan kaldırımların yıkılıp, yeniden yapıldığı yönünde kamuoyumdaki söylentiler üzerine AGC olarak Adıyaman Belediyesi’ndeki yetkililere bu konuları resmi yazı ile sorduk. Kurumumuza yazılı olarak yapılan açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

“Parke veya karo gibi kaldırımların yıkılıp tekrardan yapılması söz konusu değildir”

Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç imzası ile AGC’ye gönderilen yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Yenilenen kaldırımlar 15-20 yıl önce dökülen beton kaldırımlardır. Parke veya karo gibi kaldırımların yıkılıp tekrardan yapılması söz konusu değildir. 2020 yılı içerisinde 14 bin metrekare beton kaldırım sökümü yapılmıştır. Sökülen kaldırımların yapılma tarihi mahalle ve sokağına göre değişmektedir. Çalışma olan alanda sökümden hemen sonra yeni kaldırım çalışması yapılmaktadır. Sökülen kaldırımların yerine yapılan kaldırımların maliyeti, metrekare fiyatı 25.90 TL olup, kaldırım ömrü tahribat olmadığı müddetçe en az 12 yıldır.”

“Çalıştırılan işçi türlerinden herhangi bir personel alımı yapılmamıştır”

Kamuoyunda belediyedeki yetkililerin yakınlarını belediyeye aldırdıkları iddiası hakkında da yazılı açıklama yapan Başkan Oruç; “02.04.2019 yılında memur sayısı 286 iken, sözleşmeli personel sayısı 16, kadrolu işçi sayısı 319, mevsimlik personel sayısı 14, 696 KHK kapsamında işçi personel sayısı ise 885’tir. 25.12.2020 tarihi itibariyle memur sayımız 287 iken,  sözleşmeli personel sayısı 16, kadrolu işçi sayısı 289, mevsimlik personel sayısı 14, 696 KHK kapsamında çalışan işçi personel sayısı 860’tır. Çizelgede görüldüğü gibi memur sayısında 1 kişinin eksildiği, kadrolu işçi sayısında 30 kişinin eksildiği, 696 KHK kapsamında çalışan işçi personel sayısında 25 kişinin eksildiği, sözleşmeli personel ve mevsimlik personel sayısının ise aynı kaldığı görülmektedir. 01.04.2019 tarihinden bu yana belediyemize memur, sözleşmeli personel, işçi, geçici personel ve 696 sayılı KHK kapsamında çalıştırılan işçi türlerinden herhangi bir personel alımı yapılmamıştır. Ancak diğer kamu kurumlarından nakil yoluyla kurumumuza memur nakilleri olmuştur” dedi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-01-17 00:07 tarihinde yayınlandı. 2913 Defa okundu.