AK Parti Milletvekili ve Parti Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, beraberinde Milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş ve beraberindekiler ile yatırımları inceledi.
Aydın Kahta'da yatırımları inceledi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki Nemrut Dağı' yol güzergahında bulunan tüm ören yerlerinde yapılan çalışmalar ile turizm sezonuna hummalı bir  hazırlık yapılıyor.

Milli Park Alanı olarak korumaya alınan ve eşsiz heykellerin yanı sıra 2 bin 150 metre yüksekliğiyle, "güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen Nemrut Dağı' yolu üzerinde bulunan  Karakuş Tümülüs’ü, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Arsemia’da  Gap Kalkınma İdaresi ve İKA’nın beraber  yürüttüğü  proje ile çalışmamalar devam etmekte.

 

AK Parti Milletvekili ve Parti Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet  Aydın, beraberinde  Milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş, Adıyaman Valisi  Mahmut Çuhadar,Kahta Kaymakamı Abdil Koç, AK Parti İl ve İlçe Başkanları  ile beraber  tarihi  ören yerlerinde yapılan çalışmaları  yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi  aldı.

Aydın, yapılan çalışmalar ile Nemrut dağına daha çok ziyaretçi çekerek, adeta bacasız  fabrika  olarak nitelendirilen  turizm ile buranın cazibe merkezi  haline getirileceğini  ifade  etti.

Buranın bir  çok medeniyete  ev sahipliği yaptığını, dünyanın en yüksek açık hava  konumunda olan Nemrut dağına, son yıllarda rağbet gördüğü kültür turizmi ile büyük ilgi  gördüğünü belirterek  burada  AA muhabirine şu açıklamalarda bulundu:

‘’ Burası  Karakuş Tümülüs’ü, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Arsemia ve yolun  sonunda Dünyanın sekizinci  harikası arasında  bulunan, tarihin içerisinden yürüyerek, doruk noktası olan,  güneşin en güzel doğup battığı,  en yüksek   açık hava müzesi olan Nemrut’a  çıkıyoruz. Bu saydığımız tüm ören yerlerinde  turizm sezonuna hazırlanmak için hummalı bir  çalışma var. Buralardan hem bölgemiz hem de ülkemiz adına en güzel şekilde faydalanmak için gayret içerisindeyiz. Gap Kalkınma İdaresi ve İKA’nın beraber  yürüttüğü  proje ile bütün bu tarihi  ören yerlerinde  ki Adıyaman’da dokuz tarihi yer  var, bu yerlerin hepsinde  seyir teraslarından, dinlenme tesisi, kafeterya, lavabo, çevre  düzenlemesi ve danışma ofislerine kadar yapılacak. Bu proje iki yıl sürecek  ve  bitiminde yerli ve yabancı turistin istediği  her şey  hazır  olacak. Amacımız  bu  bölgenin tanıtımı ile  tarihi  cazibe merkezi  haline getirmektir. Bu  anlamda  özellikle  şuan  bulunduğumuz  kalede  üst tarafta  keşfedilmemiş çok ciddi  alanlar  var. Buranın üzerinde panayır, çarşı merkezi ve kafeteryaların olacağı görkemli  alan ve aşağıya  kadar inecek bir su  yolu  ve seyir terası ile birlikte turizm alanında  çok güzel şeyler  yapmak istiyoruz. Burası  tarihin pek çok medeniyetine ev sahipliği yapmış,  geçmişten geleceğe bize  vizyon olacak olan alanlardır. Turizm bacasız  fabrikadır, hele ki son yıllarda  kültür turizmi çok ciddi manada bir gelişim gösteriyor. Burada uzak doğudan olmak üzere  bir çok ülkeden  turist çekebilecek bir cazibe merkezine sahibiz. Hem iç hem de  dış turizm alanında atak yaparak bu eşsiz  güzellikleri  ziyaret ederek görmelerini  istiyoruz. ‘’

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-03-13 23:09 tarihinde yayınlandı. 4205 Defa okundu.