AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Ahmet Aydın, Kahta Haber'e gündemle ilgili özel açıklamalarda bulundu.
Aydın'dan Kahta Haber'e Özel Açıklama

 AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Ahmet Aydın, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bazın mensupları ile düzenlediği toplantıda Türkiye’nin savunma sanayide geldiği konumu hakkında konuştu.

Aydın Kahta Haber'e özel yaptığı açıklamada, Türkiye savunma sanayi noktasında muazzam adımlar attığını, sıçramalar yaptığını, bunu yurt dışına veya Avrupa’ya gittiklerinde Türkiye karşı olan ilginin ne kadar arttığını şahit olduklarını belirtti.

Aydın, ‘’Geçmiş dönemlerde piyade tüfeğini bile yapamayan ülkeden bugün tankını, topunu, İHA, SİHA, savaş gemisini ve diğer savaş araç gereçleri, savunma sanayi noktasında yapılması gerekeni yapan bir konuma geldik. Yüzde 20’ler düzeyinde olan yerli ve milli oranı şimdi yüzde 80’lerin üzerine çıktı. Bu bize gurur veriyor. Bugün Ukrayna’da İHA’larımız tarih yazıyor. Tıpkı Karabağda zaferin mimarı olduğu gibi. Yine Libya’nın mimarı olduğu gibi İHA ve SİHA’larımız gerçekten Ukrayna’da dünyanın da gündeminde. Ne kadar mühim iş başardıkları ortada. ‘’

Aydın konuşmasının devamında, ‘’Çok önemli savunma şirketlerimiz var ve her bir savunma şirketi kendi alanında dünya ile rekabet edebilir ve hatta bazı noktalarda dünyaya satış yapabilen özellikle SİHA konusunda 30’a yakın ülkenin talep ettiği bir konuma geldik. Dünya’da bu alanda satış yapabilen üç beş ülkeden biriyiz. Bu konum bize gurur veriyor. Geçen günlerde Prag’da ‘’Ortak Dış ve Güvenlik Politikaları ile Ortak Güvenlik ve Savunma Politikaları ‘’ konulu parlamentolar Konferansında orada Türkiye’yi ifade ettik. Avrupa’nın çifte standardını orada yüzlerine söyledik, samimi durmadıklarını ve bu konuda dürüst olmadıklarını da ifade ettik. Türkiye’nin ne kadar büyük güç olduğunu, Avrupa’nın da güvenliğinin aslında Türkiye’den geçtiğinin net bir şekilde onlarda farkındalar. Türkiye gerçekten bu anlamda bir tarih yazıyor. Türkiye artık kabuğunu yırttı, Türkiye artık bu durumda pik duruma geliyor. Bunu da tüm dünya görüyor, bunun için Türkiye’ye karşı bir çekememezlik var. Bu karşı Türkiye’ye karşı bazı çalışmaların da yapılabileceğini düşünmek lazım. Biz bunun için Türkiye olarak birlikte hareket etmek zorundayız, ortak paydamız vatan deyip hepimizin bu ülkenin gelişmesi için, doğru şeylerde ne olursa olsun elimizden gelen gayreti yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum.’’

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2022-09-11 20:41 tarihinde yayınlandı. 2503 Defa okundu.