Kahta Belediye Başkan İbrahim Yusuf Turanlı, Kahta’da yerel ve ulusal basın mensupları ilk basın toplantısını gerçekleştirerek önemli açıklamalarda bulundu.
Başkan Turanlı'dan Açıklamalar

Turanlı, Kahta’da basını  ile  düzenlediği  toplantısında geçmişin kısa  bir  muhasebesini yaparak tek amaçlarının  kimseyi  ayrıştırmadan, herkesin başkanı olmak için  parti  rozetini çıkardığını  belirterek, ülke  genelinde  ve  sınır  dışında  yapılan operasyonlarda  şehit  olan askerleri  rahmetle  andı, ailelerine  başsağlığı diledi.

 

Başkan Turanlı konuşmasına  şu ana kadar  Kahta belediye başkanlığı yapmış olanlardan vefat edenlere rahmet, yaşayanlara da sağlık sıhhat dileyerek  emeklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Başkan Turanlı, “Bu bir istişare toplantısıdır. Kimseye karalama ve siyaset yapma toplantısı değildir. Şeffaf Belediyecilik gereği yaptığımız her şeyi paylaşmak istiyoruz. Önümüzdeki 5 yılı iyi değerlendirmek istiyoruz. Kahta’ya, ülkemize yakışır hizmetler yapmak istiyoruz. Şeffaf bir yönetimle yönetilmeyi arzu eden bir Kahta halkı var. Rabbim’in izni ile bizlerde halkımıza böyle bir yönetimi taahhüt etmiştik. Ben 2009 yılı milat kabul etmiştim. O zamanlar da hep ifade ettim. 2009-2014 yılları arasında belediye başkanlığı yaptım. Her konuda şeffaf olacağız. Bundan sonra yaptığımız her şeyin hesabını vereceğiz. Gerek resmi web sayfamız da gerekse de basın mensubu arkadaşlarımızla bir araya gelerek yaptıklarımızı paylaşacağız” dedi.

 

“Belediyeyi 101 milyon TL ile devraldık”

 

Başkan Turanlı daha sonra 2009-2014 yılları arasında gelir-gider ve borçlanma ile ilgili bilgileri paylaşarak, “2014 yılında 12.987,581.00 TL ile Belediye Başkanlığını devrettik. 2014-2019 yılları arasındaki toplam borç olan 101.435,590.00 TL ile devralmış bulunuyoruz. Tabii bu borca içinde Arıtma Tesisi ve yasal faizler dâhildir. Akedaş giderleri ile ilgili de net bir bilgi henüz elimize ulaşmış değildir. Bu bilgiler de tarafımıza ulaştıktan sonra halkımızla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

 

“Engin Akel’in açıklamasını talihsizlik olarak görüyorum”

 

Başkan Turanlı, AK Parti Kahta Belediye Başkan Adayı Engin Akel’in, ‘İşçilerimizin üzerinden ellerini çek’ açıklamasının büyük bir talihsizlik olduğunu söyleyerek “Çalışmayan işçiler varsa bunlarla ilgili yasal işlemin yapın demesini beklerdim. Yollarımız köstebek yuvasına dönüşürse, çöpümüz toplanmazsa bir belediye başkanı ile ilgili çok şeyler konuşulur. Çünkü bir belediyenin asli görevleri bunlardır. Benim Engin Akel’den beklentim, 41 tane projemiz var, gelin bu projelerimizi sizinle birlikte hayata geçirelim. Kahta’mıza güzel hizmetler kazandırmak için el ele verelim” dedi.

 

“Kahta’da artık su sıkıntısı yaşanmayacaktır”

 

Başkan Turanlı konuşmasının devamında, “Bozuk olan yollar için ekibimizi kurduk. İlk etapta kalıcı bir onarımdan geçiriyoruz. Tabii biraz zamana ihtiyacımız var. Ramazan bayramından sonra onarım çalışmalarımız hızla devam edecek. Çöp sorunu tamamen çözülmüştür. İçme suyu ile ilgili olarak, Haydaran bölgesinde meydana gelen heyelanlardan dolayı biraz mağduriyet yaşandı. Sorun oluşan yerde ekiplerimiz sorunu giderdi ancak aynı yerde ikinci defa sorun oluştu. Sağlıklı, kesintisiniz ve içilebilir bir suyu halkımıza ulaştırmak için yoğun mesai harcıyoruz. Değirmenbaşı bölgesinde bulunan suyumuzu da alternatif olarak hazır konuma getireceğiz. Kahta’da bundan sonra bir su sıkıntısı yaşanmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“Geniş katılımlı festival yapacağız”

 

Başkan Turanlı gazetecilerin soruları üzerine Kommagene Festivali ile ilgili de projelerinin olduğunu belirtti. Başkan Turanlı, “Nemrut’un tanıtımına değil, bölgenin de yaşatılmasına ihtiyacı vardır. Nemrut herkesçe tanınan ve bilinen bir tarihi değerdir. Kommagene Festivali’ni 2009 yılında başlatmak istedik fakat talihsiz olaylar yaşandı. Bizim hedefimiz, bölgesel değil de, geniş katılımlı ulusal bir festival yapmak. Zayıf tutulan bir festivalin halkası bir sonraki yıl da zayıf kalır. Turizm Bakanlığımız başta olmak üzere, Valiliğimiz ilgili kuruluşlarımız uygun görürlerse geniş katılımlı, geniş bütçeli bir festival yapmak ve bunu kalıcı hale getirmek istiyoruz” dedi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-05-06 12:04 tarihinde yayınlandı. 4599 Defa okundu.