AK Parti İlçe Başkanı Bedir Yeni belediye seçim sonuçlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
Başkan Yeni'den Açıklama

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Kıymetli Kâhtalı Hemşehrilerimiz

Değerli Basın Mensupları

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde tüm yurtta olduğu gibi Kâhta’mızda da vatandaşlarımız sandıklara giderek demokratik hakkını kullanmış ve milli iradesini sandığa yansıtmıştır. Bu nedenle siz değerli tüm hemşehrilerimize şahsım ve partimiz adına teşekkür ediyoruz.

Kâhta İlçe Başkanlığı olarak seçim sürecine yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. 31 Mart günü saat 16.00’da sandıkların açılmasıyla tüm teşkilat olarak gelen sonuçları değerlendirilmiş ve sabaha karşı ilçe seçim kurulundan gelen açıklamayı bekleyerek sonuçlar üzerinde genel bir değerlendirme daha yapılmıştır. Sandıkların açıldığı andan itibaren sabah saatlerinde ilçe seçim kurulundan sonuçların açıklandığı ana kadar diğer partiler adına adliyeye gelerek, gerek adliyemizde gerekse adliye çevresinde özellikle adliye çalışanları, sandık başkanları ve güvenlik güçleri üzerinde psikolojik baskı yapıldığını bilmekteyiz. Burada özellikle sosyal medya üzerinden bir algı kampanyası başlatılmış ve oy pusulalarının burada defalarca incelendiği herhangi bir hatanın olmadığı gibi haberler kamuoyuna yansıtılmıştır. Hâlbuki siyasi partilerin itiraz sürecinin Pazar gecesi değil, Pazartesi günü başladığını kamuoyunun bilmesini isteriz. Gerçek şu ki, biz parti olarak sandık sayımından sonra ilçe seçim kuruluna herhangi bir itirazda bulunmadığımızı, oy pusulalarının burada tekrar sayılmadığı ve seçim kurulunda yapılan işlemin ‘seçim sandık tutanağındaki’ sayısal değerlerin bilgisayardaki sisteme kayıt edilmesinden ibaret olduğunu özellikle bilmenizi istiyoruz. Seçim sonuçlarının sabaha kadar sürmesi herhangi bir itirazın sonucu değil bilakis belediye başkanlığı dışında köylerden gelen seçim sonuçlarının önce sisteme giriş yapılmasıdır.

Değerli Hemşehrilerimiz

Biz Ak Parti olarak milli iradenin üzerinde hiçbir gücü tanımıyoruz ve kabul etmiyoruz. Sandıktan çıkan sonuçlara saygı duyan ve halkın iradesine sahip çıkan köklü bir partiyiz. Ancak 31 Mart seçimlerinde Kâhta’mızda gerek kampanya sürecinde gerekse seçim sonuçlarının açıklandığı günde partimiz ve çok kıymetli belediye başkan adayımız aleyhinde çok kapsamlı algı operasyonu yapılmış özellikle sosyal medya üzerinde açılan sahte hesaplarla kamuoyuna yalan ve yanlış haberler yayılmıştır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi siyasi partilerin itiraz sürecinin başlamadığı bir zaman diliminde ve sayısal sonuçların bilgisayardaki sisteme girilmeden önce sandık sonuçlarına itiraz hakkımız bulunmuyor. Partimize mensup müşahitlerden oy sayım döküm çizelgesi ile ilçe seçim kurulundan alınan seçim sandık tutanakları elimize sabah saatlerinde ulaştı. Biz hem teşkilat hem de hukukçu arkadaşlarımızla resmi tutanaklar üzerinde yaptığımız inceleme ve değerlendirmede birbiriyle çelişen ve şaibeli bir şekilde tutanağa işlenen sayısal değerlerin olduğunu tespit ettik. Oy sayım döküm çizelgesi ile sandık sonuç tutanağında sayısal sonuçların birbiriyle uyuşmadığı bariz bir şekilde görülmektedir. Pek çok tutanakta toplama hatasının yapıldığı, gerekçesi parti logomuz üzerinde oy kullandığı için usule aykırı bir şekilde geçersiz sayıldığı ve özellikle lehimizde yazılması gereken oyların eksik ve yer yer diğer partilere yazıldığı gibi daha birçok yanlış, çelişkili ve şaibeli seçim tutanağı tarafımızca tespit edilmiş ve vatandaşlarımızın hür iradesinin sandığa yansıtılması engellenmiştir.

Dolayısıyla biz Ak Parti Kâhta İlçe Başkanlığı olarak kapsamlı değerlendirmeler sonucu toplam 144 sandıktan 126 sandığa gerekçeleri ile beraber 2 Nisan, Salı günü saat 13.15’te ilçe seçim kuruluna itirazımızı yaptık.

Aziz ve Kıymetli Kardeşlerimiz

Biz Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan gönüllüleri olarak milli iradenin tecellisi için bedel ödemiş halkın bir partisiyiz. Adaletin tesisi için hizmet eden gönül erleriyiz. Bizim asli görevimiz tüm Kâhtalı hemşehrilerimizin iradesinin tam ve eksiksiz olarak sandık sonuçlarına yansıtılmasıdır. 31 Mart seçimlerine itirazımız milli iradenin yok sayılması değil bilakis çelişkili, şaibeli ve yanlış seçim sonuçlarının ilçe seçim kurulunca tekrar değerlendirilerek hakkaniyete uygun bir sonucun çıkmasıdır. Biz parti olarak sandıktan çıkan ve hakkaniyete uygun her sonuca saygılı olduğumuzu açıkça beyan ederiz. Bizler gibi diğer siyasi partilerin de hakkaniyete uygun her türlü sonuca saygılı olmasını bekleriz.

 

02.04.2019

Başta İstanbul ve birçok şehirde olduğu gibi Kâhta’mızda da somut verilerle tespit ettiğimiz yalan, yanlış, usulsüz ve şaibeli bir şekilde yapılan ve de hakkaniyete uymayan bu seçim sonuçlarının ilçe seçim kurulunca değerlendirme sürecinin devam ettiğini ve çıkacak tüm sonuçlar hakkında bizler gibi aşkla ve heyecanla bekleyen kıymetli Kahtalı hemşehrilerimizi bilgilendireceğimizi hatırlatıyor hepinize en derin saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

 Bedir Yeni

Ak Parti Kâhta İlçe Başkanı  

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-04-03 00:21 tarihinde yayınlandı. 4723 Defa okundu.