AİHM'nin “Serbest bırakılmalıdır” kararı verdiği Selahattin Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden yazılı açıklama yaptı.
Demirtaş’tan ilk açıklama

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “Serbest bırakılmalıdır” kararı verdiği eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinden avukatları aracılığıyla yazılı açıklama yaptı.

 

AİHM'nin “Serbest bırakılmalıdır” kararı verdiği Selahattin Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden yazılı açıklama yaptı.

 

Açıklamasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Karar bizi bağlamaz” açıklamasına yanıt veren Demirtaş, “Siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

 

Yaptığı açıklamada AİHM’nin verdiği kararı değerlendiren Demirtaş, “AİHM'nin verdiği bu kararla birlikte, siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu. İlk günden beri söylediğimiz gibi, HDP'ye yapılan operasyon, tutuklanmamız ve yargılanmamız hukuki değil, siyasi gerekçelerle yapılıyordu. Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür. AYM dahil, bizim hakkımızda bu süre zarfında yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir” dedi.

 

Erdoğan'ın “Bu karar bizi bağlamaz” açıklamasına da yanıt veren Demirtaş “Siyasetin yargı üzerinde kurduğu yeni vesayet, hem demokrasi hem toplumun geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Maalesef ki, yürütmenin başı sıfatıyla a çıklama yapan Cumhurbaşkanı halen ve bu mahkeme kararına rağmen hukuku, kanunu ve Anayasa'yı tanımayacağını ifade edebilmektedir. Bu benim şahsımla ilgili bir mesele değil, AİHM kararında temsil edildiği gibi bütün Türkiye toplumu ve demokrasi açısından çok vahim bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2018-11-21 10:28 tarihinde yayınlandı. 1433 Defa okundu.