Demokrasi ve Atılım Partisi Kahta birinci olağan kongresinde ilçe başkanı Muhammed Şükrü Turanlı seçildi
DEVA PARTİSİ  Kahta Olağan Kongresi Gerçekleşti

Demokrasi ve  Atılım Partisi (DEVA PARTİSİ)  Genel Başkan Yardımcısı  Helün Fırat ve  parti  kurucularından  Ahmet  Faruk Ünsal'ın  katılımıyla gerçekleşti.

Açılış  ve selamlama  konuşmasını  İlçe  Başkanı  Muhammed Şükrü  Turanlı yaptı. Daha  sonra  kürsüye  gelen Ahmet  Faruk Ünsal ülkenin  son 20 yıllık  siyasi  gelişmeleri  anlatarak mevcut  hükümetin başkanlık  sitemine  geçtikten sonra  demokrasi, insan  hakları  ve  ekonomi yönden  çok  olumsuzluklar  yaşandığını, halkın çok zor  durumda  olduğunu  bunun tek çaresinin DEVA  Partisi  olduğunu  kaydetti.

Daha  sonra  kürsüye  gelen bölgemizin  önemli  siyasetçilerinden  merhum Dengir  Mir  Mehmet  Fırat'ın kızı  DEVA  PARTİSİ kurucu üyelerinden  ve  başkan yardımcısı  Helün Fırat  söz  aldı.

Fırat,  bölgenin ve ülkenin  gidişatının çok kötü olduğunu, sürekli  ekonomi  sorunu yokmuş gibi davranmanın  kötüye  giden gidişatı  engellemediğini, bir  an önce  DEVA  PARTİSİ'nin   liderliğinde  yeni  ülke  politikasının rahat  bir  nefes  getireceğini  söyledi.

Fırat  sözlerini  şöyle  sürdürdü:

''Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan ve Genel Merkezimiz adına sizleri saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyor, Kahta ilçe kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sözlerime başlamadan önce, bugün ata toprağım, baba ocağım, memleketim Kahta’da sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.

Ömrü boyunca gönülden bağlı olduğu bu topraklara hizmet etmeyi bir borç addetmiş değerli Babamın vefatı sonrası aileme ve bana gönülden sahip çıkan, her zaman yanımızda olduğunu hissettiğim siz değerli hemşehrilerime ve güzel ilçemize karşı büyük bir vefa borcum var. Bu toprakların bağrından çıkan atalarımın mirası olan zengin kültürün bir ferdi olarak bugün temsil ettiğim siyasi kimliğimin ötesinde Adıyamanımıza, Kahtamıza hizmet etmek, sahip olduğu değerleri yüceltmek, adına ve şanına yaraşır bir geleceğin inşasına destek vermek en büyük gayemdir.

 

Değerli  Hemşerilerim,

Demokrasi ve Atılım Partisi, Sayın Ali Babacan’ın öncülüğünde geçtiğimiz Mart ayının ilk haftası içerisinde kurulmuş bulunmaktadır. Doksan kişilik Kurucular Kurulu üyeleri arasında şahsen bulunmaktan onur duyduğum partimizin %30’u kadınlardan, yaklaşık %20’si gençlerden oluşmaktadır. Partimiz farklı kesimlerden ve fikirlerden insanların demokrasi, hukukun üstünlüğü, sosyal ve ekonomil refah idealleriyle bir araya geldikleri bir oluşumdur. Türkiye’nin geniş kesimlerini temsil eden Kurucular Kurulu, işinde başarılı, donanımlı insanlardan oluşmaktadır. Ülkemizin farklı kesimlerinden gelen, geniş temsiliyeti olan ve ortak akılda buluşan bir ekip olduk.

Türkiye’nin tüm sorunlarına ve yönetim alanlarına değinen parti programımız geniş bir ekibin katılımı ile hazırlandı. Parti tüzüğümüz ise siyasi partiler kanunun izin verdiği en geniş ölçüde parti içi demokrasi ve katılımcılığı esas alarak kaleme alındı.

Sevgili DEVA’lılar,

DEVA Partisi’nin ortaya çıkmasını bir zorunluluk haline getiren gelişmeler hepimizin malumudur. Ülkemiz ayrıştırıcı dil; liyakate, akla ve bilime dayanmayan kadroculuk gibi basit nedenlerle büyük sorunlar yaşama noktasına gelmiştir. Adeta demokrasi ve özgürlüklerden vaz geçildiği, yargı bağımsızlığının önemsenmediği, ekonomide alarm çanlarının çaldığı bir durumla karşı karşıyayız. Maalesef ülke siyasetinde demokratik mekanizmaların işletilmediği, bunun derin bir yargı krizi ile birleşerek ekonomik bunalıma sebebiyet verdiği bir dönem yaşamaktayız.

Saygıdeğer hemşehrilerim,

Türkiye’nin genelinde sorunlar gün geçtikçe büyümektedir. Hayatın tüm alanlarında, ekonomide, özgürlükler, hukuk ve adalet konularında yaşanan sorunlar vatandaşlarımızın insan onuruna yaraşan bir yaşamı sürdürmelerine olanak tanımamaktadır. Ehliyet ve liyakata değer verilmeyen, demokrasi ve özgürlük alanlarının daraltıldığı, yargının halka değil talimatlara hizmet ettiği, ülkenin ve geleceğin teminatı gençlerimizin işsiz ve umutsuz olduğu bir Türkiye ile karşı karşıyayız.

Peki, Kahtamızda yaşanan problemler, ülkemizin genel problemlerinden farklı mı?  

İlçemizin ana geçim kaynağı olan Tarım ve Hayvancılıkta yaşanan sıkıntılar, vatandaşlarımızın yaşamlarını asgari düzeyde dahi idame ettirmelerine imkan vermemekte. Eşine, dostuna, akrabasına yahut bankalara borcu olmayan bir hemşerimiz kalmamıştır. Vatandaşımızın toprağından ya da malından edindiği kazanç, geçimini sağlamaktan uzaktadır.

Yine, her sene geçim derdi ile yollara düşen ve kapasitesinin üzerinde yolcu almış uygunsuz araçlarla, güvenli olmayan koşullarda seyahat etmek zorunda bırakılan ve ekmek parası için çıktıkları yolculuklarda hayatlarını kaybeden hemşehrilerimiz canımızı yakmakta.

Yanı başımızdaki su kaynaklarımıza rağmen, doğru kamu yatırımlarının eksikliği nedeniyle, tarım alanlarımız yeterli verimliliğe ulaşamamaktadır. Keza hayvancılıkta verilen yetersiz destekler neticesinde, bu sektörde faaliyet gösteren vatandaşlarımız bir bir ticari alandan çekilmektedir. Dahası bu yıl Temmuz ayı içinde yürürlüğe giren, tütün ticareti hakkında getirilen yasaklar, memleketimizin sorunlarının katlanmasına neden olmuştur.

Dünya’nın en önemli kültürel miraslarından biri sayılan Nemrut Dağı ve daha bir çok kültürel, dini ve turistik değerlere sahip Adıyaman ve ilçelerinin turizm geliri yok denecek kadar azdır.

Değerli hemşerilerim,

"Dürüstlük, en iyi siyasettir" şiarı ile Sayın Babacan'ın ilke ve dürüstlük üzerine kurulu siyasi çizgisi, çözüm odaklı profesyonelliği ve gençlere olan inancı bizlere her türlü sorunun üstesinden gelecek bir motivasyon vermektedir. Gerek genel merkezimiz, gerekse il/ilçe teşkilatlarımız olarak tüm kadrolarımızla Deva Partisi'nin ülkemiz ve memleketimiz adına yaktığı umut ışığını beraber taşıyacağız.     

Değerli Deva partili arkadaşlarım,

Koronavirüs salgınına rağmen ülkemizin tamamında örgütlenmemizi tamamlamak üzereyiz.

Yapacağımız toplantılarla halkımızın yanında olacak, dertlere deva olmak için canla başla çalışacağız. Halkımıza Deva Partimizi ve hedeflerimizi anlatacağız.

Başta ilçe başkanımız olmak üzere, tüm çalışma arkadaşlarına inanç ve kararlılıkla yürüttükleri çalışmalardan dolayı gönülden teşekkür ediyorum.

Kongremizin tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

Kongre ile görev alacak arkadaşlarımı şimdiden kutluyor, başarılar diliyorum.

Kongremize katılan tüm hemşehrilerimi saygıyla selamlıyorum.''

Konuşmalardan sonra  oylamaya  geçildi  ve  Muhammed   Şükrü Turanlı ilçe  başkanı seçildi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-11-08 22:11 tarihinde yayınlandı. 3620 Defa okundu.