Adıyaman Emek Partisi Merkez ilçe Başkanı Serhat Buğdaycı son günlerde gündemden düşmen tütün konusu hakkında açıklama yaptı.
Emek Partisinden Tütün Açıklaması

Basına ve kamuoyuna 

YENİ TÜTÜN YÖNETMELİĞİ, BÖLGE ÜRETİCİSİNE VURULMUŞ YENİ BİR DARBEDİR! 

Tütün yasasının çıkarıldığı 2002 yılından bu yana yaprak tütün işletmeleri bir bir ya satıldı yada kapatıldı. 

Tekel’e ait (İstanbul, Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat)  sigara fabrikaları satıldı.

 Tütün üretimine kota getirilirken, ithal tütünün önündeki tüm engeller kaldırıldı. Geçen 19 yılda Tekel’in satılmasıyla oluşan sigara şirketleri piyasasında ülke tütün üretimi 159 bin tondan 80 bin tonlara kadar geriledi. Sigara harmanında yerli tütün oranı % 40’tan %10’a kadar geriledi.  Tütün üreticisi sayısı (sarmalık tütünde dahil) 250 binden 60 bine kadar geriledi. Dünyanın yedinci büyük sigara pazarı olan ülkemiz başta Tekel’i satın alan British American Tobacco dahil  sigara şirketinin hakimiyetine bırakıldı. 

 2017 kasım ayında 5607 sayılı Kaçakçılığı Önleme Kanunu’nun da yapılan değişiklikle sarmalık kıyılmış tütün kaçak ürün kapsamına alınmış ve yetki belgesi olmadan satışı yasaklanarak yasağa karşı gelenler hakkında 3-6 yıl arası hapis ve 20 bin güne kadar idari para cezası hükmü yasaya eklenmiştir. 31 Aralık 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tütün Üretici Kooperatifleri hakkındaki yönetmelik yayımlanmıştır. 

Çiftçiye sahip çıkası gereken çiftçi örgütü Ziraat Odaları ve bazı yerel yöneticiler maalesef küresel sigara kartellerinin çıkarlarını savunur konuma geçip, üreticinin haklı ekmek mücadelesini ‘provakatörlük’ ve ‘başka amaçlara hizmet etmek’le suçlama gafletine düşmüşlerdir.

Tütün üreticisinin önüne konulan tüm engeller kaldırılmalıdır.

Köylünün kullandığı mazottan ÖTV kaldırılmalıdır.

Yerli tütün üretiminin desteklenmesi kapsamında harman sigarada yerli tütün miktarı artırılmalı ve yerli tütüne taban fiyat açıklanmalıdır.

Adıyaman Emek Partisi Mrkz ilçe Başkanı

SERHAD BUĞDAYCI

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-07-09 10:04 tarihinde yayınlandı. 1855 Defa okundu.