HDP 31 Mart yerel seçimlerinde 20 il ve bağlı ilçelerde göstereceği eşbaşkan adayları konusunda kararlaştırdığı son isimler belli oldu.
HDP’nin son aday listesi belli oldu

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 31 Mart yerel seçimlerinde 20 il ve bağlı ilçelerde göstereceği eşbaşkan adayları konusunda kararlaştırdığı son isimler belli oldu.

 

HDP, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde bölgedeki 20 il merkezi ile bağlı ilçe ve beldelere göstereceği eş başkan adaylarının büyük bir bölümünü parti tarafından geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

 

Açıklanan bu listeye kimi yeni merkezler eklenip, yine farklı nedenlerle değiştirilen eşbaşkan adayları dahil edildi.

 

Listeye göre, HDP’nin diğer Kürt siyasi partileriyle kurduğu ittifak doğrultusunda daha önce Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Necla Tamriş ile birlikte eşbaşkan adayı olarak gösterdiği Ozan Kardaş’ın ismi yeni listede yer almadı.

 

Edinilen bilgilere göre, Ozan Kardaş’ın ortaya çıkan kimi sosyal medya paylaşımlarının parti tabanında yol açtığı rahatsızlık, ittifak kurulan diğer partilere aktarıldı.

 

Kardaş konusunda iletilen bu rahatsızlık doğrultusunda ittifak partilerinden yanıt beklendiği, bu yanıt doğrultusunda adım atılacağı belirtildi.

 

Son listeye göre ayrıca, HDP toplam 41 merkezde doğrudan kadın kotası uygulayacak. Kadın kotası uygulanacak olan bu merkezler arasında Van Büyükşehir Belediyesi ile Dersim ve Siirt belediyeleri de yer alıyor.

 

HDP’nin seçime katılıp, eşbaşkan adayı göstereceği il, ilçe ve beldeler şöyle:

 

VAN

 

Van Büyükşehir Belediyesi: Bedia Özgökçe Ertan - Mustafa Avcı

 

İpekyolu: Şehzade Kurt - Azim Yacan

 

Edremit: Gülcan Kaçmaz Sağyiğit - Seyfettin İtah

 

Özalp: Dilan Öğrenci - Yakup Almaç

 

Çaldıran: Leyla Aksak - Faruk Demir

 

Başkale: Şengül Polat - Erkan Acar

 

Gürpınar: Rojbin Akdağ- Kemal Güler

 

Gevaş: Melek Arapoğlu- Veysi Şeker

 

Çatak: Esra Babur - Murat Bozdemir

 

Tuşba: Ayşe Minaz / Yılmaz Berki

 

Muradiye: Leyla Balkan /Yılmaz Şalan

 

Erciş: Yıldız Çetin / Mahmut Pala

 

Saray: Caziye Duman /Şahabettin Bilmez

 

Bahçesaray: Gülistan Önver /Garip Aykut

 

MARDİN

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi: Figen Altındağ /Ahmet TÜRK

 

Nusaybin: Semire Nergiz / Ferhat Kut

 

Kızıltepe: nülifer elik yılmaz / salih kuday

 

Derik: Mülkiye Esmez / Mehmet Şerif Kıran

 

Artuklu: Atiye Aydın/Nurettin Turgay

 

Midyat: Havva Balcı / Osman Demirci

 

Mazıdağı: Nalan Özaydın /İbrahim Çoko

 

Savur: Gülistan Öncü / Memet Yasin Kalkan

 

Ömerli: Türkan Bakır / Cuma Tuğay

 

KARS

 

Kars Merkez: Şevin Alaca / Ayhan Bilgen

 

Digor: Guljin Kaya / Mustafa Özyağcı

 

Kağızman: Çiğdem Özlü / Memet Alkan

 

Dağpınar(Pazarcık): Münevver Subaşı / Ebubekir Erkmen

 

Sarıkamış: Zeynep Çelik / Yaşar Aras

 

MUŞ

 

Muş Merkez: Sibel Genç / Sırrı Sakık

 

Bulanık: Eylem Suruca / Adnan Topçu

 

Malazgirt: Münevver Ceylan / Erdal Çakar

 

Varto: Ülkü Karaaslan / Gıyasettin Aydemir

 

BATMAN

 

Batman Merkez İlçe: Songül Korkmaz / Sabri Özdemir

 

Hasankeyf: Zozan Şimşek /Mecit Tokdemir

 

Bekirhan: Gülistan Sönük / Fırat Karabulut

 

Kozluk: Nazime Avcı / Ayhan Eren

 

Beşiri: Felek Özbek / Mustafa Öztürk

 

İkiköprü: Hatice Taş / Osman Karabulut

 

Gercüş: Zeynep Aslan / Abdulkerim Kaya

 

Balpınar (Belde): Halime Aydın / Ejder Sarıgül

 

BİTLİS

 

Bitlis Merkez İlçe: Zekiye İlbasan / Faruk İşler

 

Tatvan: Serap Çakmak Genç / Habip Yeşiltepe

 

Hizan: Dilek Aslan / Erkan Çetin

 

Ahlat: Miyaser Güneş / Siracettin Günbay

 

Mutki: Belgin Korkmaz / İrfan Hülagü

 

Güroymak: Hikmet Taşdemir / Dilek Ozan

 

Ovakışla: Sarya Yılmaz / Şirin Yıldız

 

HAKKARİ

 

Hakkari Merkez İlçe: Seher Kadiroğlu Ataş / Cihan Kahraman

 

Gever: Remziye Yaşar / İrfan Sarı

 

Çukurca: Hevidar Ertunç / Ebubekir Kanat

 

Şemdinli: Felem Aker / Sami Beşer

 

Büyükçiftlik: Gülcan Ceylan / Emin Bulgan

 

Esendere: Semra Aktan / Mustafa Işık

 

AĞRI

 

Doğubeyazıt: Yıldız Acar / Cesim Çakçı

 

Patnos: Müşerref Geçer / Emrah Kılıç

 

Tutak: Selma Şahin / Baran Öztürk

 

Eleşgirt: Derya Oğul / Rıfat Yerlikaya

 

ARDAHAN

 

Göle: Nizamettin Öztürk

 

MALATYA

 

Arguvan: Seda Gültüten - İlhan Yıldız

 

ŞIRNAK

 

Şırnak Merkez: Nurcan Altürk /  Hişyar Uysal

 

Cizre: Berivan Kutlu / Mehmet Ziriğ

 

Silopi: Adalet Fidan / Süleyman Şavluk

 

İdil: Songül Erdem / Resul Sadak

 

Fındık Beldesi: Sevim İmre / Ahmet İmre

 

Uludere: Feride Yaman / Selahattin Ürün

 

Beytüşşebap: Sabiha Akdağ / Cahit Özkan

 

Güçlükonak: Zilan Ecevit/ Mehmet Emin Kılıç

 

Kumçatı (Dergule): Zozan Aksu / Dursun Çakır

 

Sırtköyü: Asiye Arslan / Mehmet Ballicak

 

Balveren: Zahide Erk / Musa Sidar

 

Gürümlü (Besbin): Veli Karadeniz / Zeynep Unat

 

Kasrik: Ali Aktaş / Sosin Buğday

 

DİYARBAKIR

 

Diyarbakır Büyükşehir: Selçuk Mızraklı / Hülya Alökmen Uyanık

 

Sur: Filiz Buluttekin / Cemal Özdemir

 

Bağlar: Zübeyde Zümrüt / Zeyat Ceylan

 

Yenişehir: Belgin Diken / İbrahim Çiçek

 

Lice: Salime Zingil / Tarık Mercan

 

Silvan: Naşide Toprak / Abbas Hilmi Azizoğlu

 

Bismil: Gülşen Özer / Orhan Ayaz

 

Eğil: Gülistan Ensarioğlu / Mustafa Akkul

 

Kayapınar: Kezban Yılmaz /  Necati Pirinçioğlu

 

Hazro: Gülistan Ekti / Ahmet Çevik

 

Kulp: Fatma Ay  / Mehmet Emin Ay

 

Kocaköy: Rojda Nazlıer / Kasım Pervane

 

Çermik: Makbule Çakın / Muharrem Şahin

 

Dicle: Yasemin Üçer  /Felat Aygören

 

Ergani: Meryem Yıldız / Ahmet Kaya

 

Hani: Nevin Oktay / Cemal Satı

 

BİNGÖL

 

Karlıova: Evin Özen / Özkan Bingöl

 

Genç: Şefika Doğan / Sadullah Ürkün

 

Solhan: Ayşe Kaya  / M. Sıdık Çeliker

 

ERZİNCAN

 

Çağlayan: Özlem Demir / Veli Pınar Çağlayan

 

IĞDIR

 

Iğdır Merkez: Eylem Çelik  / Yaşar Akkuş

 

Tuzluca: Ayşe Aras / Kemal Savaş

 

Halfeli (Belde): Semra Doğruyol / Hasan Sefa

 

ERZURUM

 

Erzurum Büyükşehir: Mehtap Arslan / Barış Kemaloğlu

 

Tekman: Yanes Çelik / Müzahit Karakuş

 

Hınıs: Nurcan Felekoğlu / Bedir Fırat

 

Karaçoban: Remziye Sönmez / Halit Oğun

 

URFA

 

Ceylanpınar: Narin Gezgör / M. Ali Kahraman

 

Halfeti: Emel Çiftyürek / Abdurahman Çiftçi

 

Hilvan: Sibel Sütpak / Bışar Tüysüz

 

Siverek: Emine Çetiner / Turan Tüysüz

 

Birecik: Fatma Korkmaz / Hakan Arıcı

 

ADIYAMAN

 

Kömür: Zilan Erbay  / Erkan Karataş

 

Bulam: Meral Çalışkan / Hüseyin Uzun

 

SİİRT

 

Kayabağlar (Belde): Netice Petek / Abdulkerim Polat

 

Ziyaret: Hevin Kınay / Hüsnü Sevimli

 

ELAZIĞ:

 

Karakoçan:  Serap Doğan Mutlu / Mahmut Ercan

 

Sarıcan: Mihriban Tağtekin / Bekir Polat

 

KADIN KOTASI OLAN YERLER:

 

- Van Büyükşehir belediyesi ile Edremit, Çaldıran, Gürpınar, Erciş ve Saray ilçeleri.

 

- Siirt Merkez ile Eruh ilçesi ve Ziyaret Beldesi

 

- Dersim Merkez

 

- Diyarbakır'ın Sur, Yenişehir, Kayapınar, Kocaköy, Lice, Silvan ilçeleri

 

- Mardin'in Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Savur, Mazıdağı ilçeleri

 

- Urfa'nın Suruç ilçesi

 

- Ağrı'nın Doğubeyazıt ve Diyadin ilçeleri

 

- Hakkari'nin Yüksekova ilçesi

 

- Şırnak'ın Silopi, İdil ilçeleri ile Fındık, Balveren, Sırtköyü beldeleri

 

- Batman'ın Beşiri, Gercüş ilçeleri ile Balpınar beldesi

 

- Muş'un Malazgirt ve Varto ilçeleri

 

- Kars'ın Kağızman ve Sarıkamış ilçeleri

 

- Erzurum'un Hınıs ve Karayazı ilçeleri

 

- Iğdır'ın Tuzluca ilçesi

 

- Bitlis'in Ovakışla Beldesi

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-01-29 10:32 tarihinde yayınlandı. 269 Defa okundu.