Sağlam, boykot gibi bir tavırlarının olmadığını ve bundan sonraki seçimlere daha güçlü girmek için çalışacaklarını belirtti.
HÜDA PAR neden  çekildi?

Türkiye’de 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlere katılmama kararı alan Hür Dava Partisi’nin (HÜDA PAR) Genel Başkanı İshak Sağlam, çalışmalarına kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

Sağlam, boykot gibi bir tavırlarının olmadığını ve bundan sonraki seçimlere daha güçlü girmek için çalışacaklarını belirtti.

Seçimleri boykot etmediklerini belirten Sağlam, kime destek verecekleri konusunda ise zamana işaret etti.

 İshak Sağlam, partisinin kararıla ilgili  sorularını yanıtladı.

HÜDA PAR neden 31 Mart'ta gerçekleşecek seçimlere katılmama kararı aldı?

Basın açıklamamızda seçimlere girmeme gerekçelerimizi de belirtmiştik. Mesajımızda, “Var olan çalışmalarımızın niteliğini artırmak, daha etkili bir siyasetle yolumuza devam etmek, bundan sonraki seçimlere daha güçlü girebilmek amacıyla teşkilat, kadro ve eğitim alanlarına yoğunlaşmak için seçimlere katılmama kararı aldığımızı” ifade etmiştik. Bu gerekçemiz geçerliliğini koruyor. Aldığımız bu karar sonrası, oy istemek şeklinde olmasa da çalışmalarımız kaldığı yerden devam edecektir. Halkın dertlerini, sorunlarını dinleyip çözümler üretmeye, bu sorunların halli için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.

Bundan sonra seçimde nasıl bir strateji izleyeceksiniz, kitleniz kime destek verecek? Kitlenizi herhangi bir parti için yönlendirecek misiniz?

Seçimlere katılmama kararı aldık. Bu karar parti olarak müstakilen veya ittifak yöntemiyle seçimlere katılmama şeklindedir. Seçimlere daha iki ayı aşkın bir zaman var. Siyasette iki ay uzun bir süredir. Seçim gününe kadar neler olacağını kestirmek mümkün değil.

Bölgede HDP’yle bazı parti ve oluşumlar ittifak yaptı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Siyasi ittifaklar veya seçim ittifakları siyasetin doğasında vardır. Elbette her siyasi parti veya hareket kendi tavrı ile ilgili kendisi karar verir. Bu konuda bir şey söylememiz doğru olmaz; kendi kararlarıdır.

HDP’den size de ittifak teklifi gelseydi kabul edecek miydiniz?

İhtimaller üzerine yorum yapmak doğru değildir. Bize bu şekilde bir talep de gelmiş değil. Ancak bizim siyaset tarzımız, ilkelerimiz ve önem atfettiğimiz değerler belli. Bizim bu ilkeler dışına çıkarak herhangi bir adım atmamız söz konusu olamayacaktır.

Bazı medya organlarında “HÜDA PAR AK Parti’ye destek verecek” yorumları yapıldı. Gerçekten de AK Parti’ye destek verecek misiniz?

Şu ana kadar aldığımız karar, parti olarak seçimlere katılmama kararıdır. Herhangi bir partiye oy verilmesi yönünde alınmış bir kararımız yoktur. Partiler kararlarını verirlerken tabanın ve seçmenin hassasiyetlerini ön planda tutmak durumundadırlar. Teşkilat ve seçmenlerimizin hassasiyetlerini göz önüne alarak hareket ediyoruz, edeceğiz.

HÜDA PAR’ın seçimleri boykot ettiği yorumları da yapılıyor, doğru mu?

HÜDA PAR 31 Mart seçimlerini boykot etmiyor. Böyle bir açıklamamız ve böyle bir tavrımız da yok. Daha önce de ifade ettiğim gibi, bizim aldığımız karar ‘daha güçlü yarınlar için bugünü daha iyi değerlendirmek’ şeklindedir. Boykot gibi bir tavrımız yoktur.

Kürt ilerinde bağımsız ve muhalefet partilerinden destek olan adaylara desek vermeyi düşünüyor musunuz?

Şu anda bağımsız olarak aday olup da tüm muhalefet partilerinin tam desteğini alan bir aday bilmiyorum. Ancak biz kararlarımızı; partimizin üzerinde inşa olduğu ilkeler ve programlara uygun olarak, yetkili kurullarımızın onayıyla kendimiz alıyoruz. Birilerinin bir araya gelmesi, ittifak kurmaları, bağımsız bir adayı desteklemeleri veya birlik oluşturmaları tek başına bizim karar almamızı etkilemez. Bizim ilkelerimiz; savunduğumuz değerler uğruna tek başımıza da kalsak, doğru olanın yanında yer almak ve hatta bu uğurda mücadele etmemizi gerektiriyor. Salt bizim dışımızda oluşturulan birlikteliklere göre kararlarımız şekil almıyor. İstişare mekanizmasını işleterek kendi kararlarımızı, ilkelerimizi esas alarak kendimiz veriyoruz. Bu sorunuzu da böyle cevaplamış olayım.

Bu imkânı sağladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum… 

PORTRE / İSHAK SAĞLAM

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, 1966 yılında Batman'ın Kozluk ilçesinde doğdu. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1992 yılından bu yana serbest avukatlık yapmaktadır. Mustazaf Der Genel Başkanlığı görevini de yapmış olan Sağlam, 3'ü kız, 4'ü erkek toplam 7 çocuk babasıdır. Sağlam, HÜDA PAR’ın son kongresinde Genel Başkan seçildi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-01-28 10:34 tarihinde yayınlandı. 1380 Defa okundu.