Kahta Belediyesi AK Parti eski İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner hakkında bir televizyon programında kendilerine iftira atıldığı için şikayette bulundu.
Metiner Hakkında Suç Duyurusu

Kahta  Belediye Başkanlığı  Avukatı  Abdulkadir  Bozkurt  ofisinde  basın mensuplarına  yaptığı açıklamada 6.06.2019 tarihinde ülke genelinde yayın yapan “Beyaz TV” adlı televizyon kanalının “Gündem Özel” adlı programında konuşmacı olarak katılan Adıyaman eski milletvekili Mehmet Metiner’in Kahta  Belediyesi  hakkında iftira  atıldığı  için adliyeye  giderek suç duyurusunda bulunduğunu  söyledi.

Yazılı metni aynen  aktarıyoruz..

BASINA VE KAMUOUYUNA       

                         16.06.2019 tarihinde ülke genelinde yayın yapan “Beyaz TV” adlı televizyon kanalının “Gündem Özel” adlı programında konuşmacı olarak katılan Adıyaman eski milletvekili Mehmet Metiner’in sözü edilen programdaki konuşmasının bir kısmı aynen aşağıda yazılı olduğu şekildedir.

                          A)KONUŞMANIN BİRİNCİ KISMI:

                         “HDP’nin bu dönem stratejisi şu oldu İstanbul ve benzeri yerlerde CHP’yi destekleyerek iktidarın ortağı olmak, Anadolu ve Güneydoğu’da da kazanamayacağı yerlerde Saadet Partisi adayını destekleyerek, bak bir örnek veriyorum burada suç duyurusunda bulunuyorum. Adıyaman Kahta ilçesi, benim ilçem. Saadet adayı HDP’nin desteği ile gayri resmi desteğiyle seçildi. Şuan belediyeyi HDP yönetiyor. ROJDA ismindeki bir belediye başkanı buradaki Kahta belediye Kahta ııı şeyine suç duyurusunda bulunuyorum. Kahta Kaymakamına Savcılarına heval heval diyerek hem belediyeyi yönetiyor, para temin etmek için de yasal ruhsatları olan belediye ııı.. inşaatları gidiyorlar, özellikle de AK Partili, AK Parti için çalışmış arkadaşların inşaatlarını mühürlüyor, tekrar açtırmak içinde para talep ediyorlar. Bir belediyenin HDP aracılığıyla bu şekilde halkı şey yapmasına eğer Devletin Kaymakamı, eğer Devletin Savcıları ilgili mercileri Valisi seyirci kalıyorsa yazıklar olsun.”

                         B)KONUŞMANIN İKİNCİ KISMI:

FERDA YILDIRIM YILMAZOĞLU   : ... içi Mehmet Metiner örneklendirdi dedi ki saadet partisi aldı ama orayı yöneten başkaları şeklinde bir suç duyurusunda bulundu. 

MEHMET METİNER                           : Benim ilçemde suç duyurusunda bulunuyorum. 

FERDA YILDIRIM YILMAZOĞLU   : Kahta demiştiniz değil mi? 

MEHMET METİNER                           : Tabi 

FERDA YILDIRIM YILMAZOĞLU   : . eeee şöyle yapalım şimdi program... 

MEHMET METİNER                           : Yani siz ruhsatınıza izin almışsınız başlıyorsunuz 

çalışmaya belediye geliyor mühürlüyor. Belediyeye gidiyorsunuz ak partili olduğunuz için ayrıca da orda size ceza kesiyor. Yani orda eğer İlçenin kaymakamı İlçenin şeyi müdahale etmiyorsa valisiydi ve kusura bakmayın o zaman belediyeyi istediği gibi yönetsinler yani 

SÜLEYMAN ÖZIŞIK                              :. Buda İçişler Bakanlığına bir ihbar olsun 

MEHMET METİNER                               :Kesinlikle ben ihbarda bulunuyorum benim ilçem bir çok yerde böyle... 

                       Yukarıdaki konuşma metni bir bütün olarak değerlendirildiğinde, 13 yıldır Kahta Belediye Başkanlığında kadrolu Makine Mühendisi olarak görev yapan,yeni dönemde de Kahta Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan ve aynı zamanda müvekkilim olan Mehmet Rujda SELÇUK’un şahsı üzerinden hem Mehmet Rujda SELÇUK’u ve hem de yıllardan beridir  özel müvekkilim olan ve 31 Mart 2019 mahalli idareler seçiminde yeniden Kahta Belediye Başkanlığına seçilen İbrahim Yusuf TURANLI hakkında asılsız ithamlarla, iftira niteliğinde suç uydurmalarda bulunulduğu çok açıktır.

                      Adı geçen şahsın ülke genelinde yayın yapan bir televizyon programında bu şekildeki asılsız ithamlarda bulunması aynı zamanda ilçe halkımızı da tüm ülke genelinde zan ve töhmet altında bırakmıştır.

                      Müvekkilim İbrahim Yusuf TURANLI ile  yaptığım görüşmelerde,Adıyaman eski milletvekili Mehmet Metiner’in konuşmasının kendisinin belediye başkanı seçilmesine  tahammülü bulunmadığını ve içine bir türlü sindiremediğini ve bu yüzden bu tür rencide edici ve şahısları hedef alıcı suç uydurma ve iftiralarda bulunduğunu izahla gereken yasal işlemleri yapma konusunda da bana tam yetki verdiklerini beyan etmişlerdir.

Bunun üzerine sözü edilen şahıs hakkında suç uydurma ve iftiradan ötürü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurunda bulunduk. Akabinde yine sözü edilen şahıs hakkında iftiradan ötürü tazminat davasını açma hazırlığını yapmaktayız. Tazminat davası sonucunda Mahkemelerin hükmedeceği tazminat miktarlarını müvekkiller “Mehmetçik Vakfı”na bağışlayacaklarını da ayrıca beyan etmişlerdir. 

                       Gönül isterdi ki bu şekil talihsiz bir konuşma keşke yapılmamış olsaydı. Neticede böyle bir konuşma yapıldığı için müvekkiller adına adı geçen şahsı iftira niteliğindeki konuşmalarından ötürü şiddetle kınadığımızı ve yetkili Cumhuriyet Savcılarının da yaptığımız suç duyurusu konusunda hassas davranacaklarından hiçbir endişe ve kaygımızın bulunmadığını beyan etmek isteriz.

                       Basına ve kamuoyuna saygı ile sunulur.

Av.Abdulkadir BOZKURT

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-06-25 16:04 tarihinde yayınlandı. 5237 Defa okundu.