TBMM bütçe görüşmelerinde hazırlanan bütçenin haram olduğunu iddia ederek gündeme gelen Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Kahta'ya geliyor.
O  Vekil Kahta'ya  geliyor.

Saadet Partisi  Kahta  Belediye  Başkan Adayı  Yusuf  Turanlı ''Bu Akşam Saat 20:00 da Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Kahta Saadet Partisi Seçim Koordinasyon Merkezinde Halka Hitap Edecektir. Tüm Kahta Halkmızı Davetlidir.''

Karaduman Mecliste  şu konuşmayı yapmıştı..

 Genel Kurul’da konuşan Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kollari Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, zenginden alıp fakire veren zekât sistemi yerine fakirden alıp zengine veren faiz bütçesi hazırlandığını belirterek “haram bütçesi” nitelemesinde bulundu.

BU BÜTÇE, HARAM BİR BÜTÇEDİR

2017’de faize 55, 2018’de 72, 2019’da 117 milyar ayrılırken, yatırıma ayrılan rakamın 65 milyarda kalmasına vurgu yapan Karaduman, bu rakamların anlamını şöyle ifade etti: “Bu bütçe, haram bir bütçedir. Bu bütçe evladına elbise alamadığı için babaların intiharına neden olacak bir bütçedir. Bu bütçe özelleştirme bütçesidir, yani yatırım bütçesi değildir.”

KÜRESEL SERMAYENİN DİSTRİBÜTÖRÜ

Hazırlanan bütçe ile AKP iktidarının ancak hipodrom, golf sahası, havuzlar, parklar, bahçeler açacağını ama fabrikaları kapatmak zorunda kalacağını kaydeden Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman şunları söyledi: “Şimdi, 2017 bütçesinde faize ayrılan kısım 55 milyar TL, 2018 bütçesinde 72 milyar TL, 2019 bütçesinde yani şu anda üzerinde konuştuğumuz bütçedeyse 117 milyar TL. Şimdi, üzerinde konuştuğumuz bütçede yatırım harcamaları için belirlenen miktar 65 milyar TL, bu da demek oluyor ki faize ayrılan kısmın yarısı yatırıma ayrılacak. Bu sebeple, bu bütçe, haram bir bütçedir. Bunun neticesiyse, insanımızın yüzde 20'sinden fazlası şu anda açlık sınırının altında, yüzde 60'ından fazlasıysa yoksulluk sınırının altındadır. Dolayısıyla, bu bütçe Samsun'da Kübra bebeklerin açlıktan ölmesine, Adana'da Garam bebeklerin açlıktan ölmesine, esnafların kepengini kapatmasına ve bunun neticesi olarak da yine, evladına elbise alamadığı için bir babanın intihar etmesine sebep olacak demektir.

EĞER BİZ BİR KİTABA İNANIYORSAK...

Eğer biz bir kitaba inanıyorsak o kitapta şu geçer, der ki "Para, mal ve servet bazılarının elinde dönen bir devlet olmasın." Tabii, eğer biz bir kitaba inanıyorsak mesele bundan ibarettir. Bu bütçe özelleştirme bütçesidir yani yatırım bütçesi değildir. Bu bütçenin neticesi olarak siz hipodrom açarsınız, golf sahası açabilirsiniz, havuzlar açabilirsiniz, parklar, bahçeler açar, hatta ve hatta bu park ve bahçelerde kek de dağıtabilirsiniz ama fabrikaları kapatmak zorunda kalırsınız. İktidarda olduğunuzu zannedersiniz ama aslında küresel sermayenin distribütörü olmaktan başka bir şey de yapamazsınız.”

MECLİS EMANETE SAHİP ÇIKMALI

Kars Sarıkamış ziyaretinde 1976 yılında üretime açılan bir fabrikanın 2004 yılında özelleşip satıldıktan sonra şimdiki harabe haline şahit olduğunu anlatan Karaduman, “İşte, bu yüzden defaatle söylüyoruz ki, faiz bu yüzden haramdır. Vatandaşın her ama her bir alın teri bu Meclis’e emanettir. Bu Meclis’in bu emanete sahip çıkması gerekir. Mevcut hâliyle bu bütçeyi savunmak, faizi savunmaktır, dolayısıyla zulmü savunmaktır ve genel ifadeyle de haramın kendisini savunmaktır. Dolayısıyla buna sonuna kadar biz karşı çıkacağız, her yerde de bu bütçenin yanlışlığını ifade edeceğiz.”

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2019-03-03 13:41 tarihinde yayınlandı. 1876 Defa okundu.