Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, AK Partili meclis üyelerin meclisten çıkardıkları karar ile belediyenin tüm malların, araçların, taşınmazların icra yolu ile satılacağını söyleyerek sert tepki gösterdi.
Turanlı ilk kez  sert  konuştu

Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı,ulusal ve  yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek göreve geldikleri 9 ayı değerlendirdi.

Başkan Turanlı,belediye meclisinde alınan 2 kararın kendisini üzdüğünü dile getirerek," bu kararlardan biri belediyeye ait araç ve mal varlıklarına satış yolu açıldı.Diğeri de birilerine açıkça rant sağlayan karar,birinci kararla adeta elimizi kolumuzu bağlıyorlar.Öncellikle şunu ifade edeyim dün meclisimizde iki karar alındı.Bu iki karar muhalefetimize rağmen Ak Partili meclis üyelerinin oylarıyla alındı.Ve bu kararlar şimdiye kadar hiç alınmamıştır. Bu karar Kahta da bir ilktir hatta belki Türkiye de bir ilktir.Bu kararda ret oyu vermemize rağmen AK Partili meclis üyelerince kabul edilmiştir.Şimdi bu kararla belediye araç ve mal varlıklarının satış yolu açılıyor.Bizim kime borcumuz varsa zaten ödüyoruz bu karar tamamen elimizi kolumuzu bağlamak için alınmıştır. "

Bakanlıklardan tüm Ak Partili belediyelere hibe destekler verildiğini söyleyen başkan  Turanlı," Şimdi arkadaşlar Kahtalı kardeşlerimin şunları da bilmelerini istiyorum.Tüm bakanlıklardan belediyelere hibe destekler verilir.Adıyaman da Ak partili tüm belediyelere bu destekler verilmiştir,ne hikmetse bize vermiyorlar.Bizi değil Kahta'yı cezalandırıyorlar.İller bankasından kredi kullanamıyoruz vermiyorlar.Peki bu ilçeye nasıl hizmet getireceğiz?"

Başkan Turanlı  işten çıkarılan işçiler  ile  ilgili yaptığı açıklamada '' Bize iftirada bulunuyorlar neymiş işçiler Ak Partili oldukları için işten çıkarmışız.Külliyen yalan,bunların çoğu farklı statüde motor ustası olarak işe alınan ve yüksek maaş verilen kişiler. Kim merak ediyorsa bu arkadaşları ne gerekçe ile işten çıkarmışız gelsinler dosyalarını sunalım.İddia ediyorum,bunların yüzde 80'i Ak partili değil."Bize 9 ayda gelen para miktarı, bizden önceki yönetim zamanında 3 ayda gelen paranın yarısıdır.Böyle ayrımcılık olur mu? Milletvekilleri gelip çadırı ziyaret ediyorlar,bir gün de gelin belediyeyi ziyaret edin.Bu belediye Yusuf Turanlı'nın belediyesi değil,Kahta halkının belediyesidir.Hatta gelin birlikte gidip o çadırdaki arkadaşları ziyaret edelim.

Her şeye rağmen kimse bizi Kahta sevdamızdan alıkoyamaz.Bu ilçemize ibadet aşkıyla hizmet edeceğiz.İnşallah havaların ısınmasıyla birlikte yol çalışmalarımıza başlayacağız ve kalıcı asfalt yapacağız.Haydaran suyu maalesef dere yatağından gelen ve arıtılarak şehre verdiğimiz sudur.Suyu kaynağından almak için çalışmalarımız devam ediyor.Sayın vekillerimiz her ne kadar bize gelmeseler de biz onlara gideceğiz. Kahta'mız için randevu almadan gidip kapılarında bekleyeceğiz.Bizim kısır çekişmelerle işimiz yok,kavga ile işimiz yok,şu parti bu parti ile işimiz yok,ben seçildiğim gün parti rozetini çıkardım ve dedim ki ben tüm Kahtalı kardeşlerimin belediye başkanıyım."

"9 ayda 4 milyon 82 bin 263 lira borç ödedik"

 Belediyeyi 31 Mart 2019 tarihinde 135 milyon 148 bin 911 lira borçla aldıklarını ve 9 ay içinde 4 milyon 82 bin 263 lira borç ödediklerini Başkan Turanlı; Borçlu bir belediyeyi devralmasına rağmen halkın öncelikli isteklerini yerine getirmeye çalıştıklarını dile getiren Başkan TURANLI, "31 Martta devir aldığımız bütçe emanetinden 2 milyon 638 bin 527 lira borç ödedik. Geçmiş dönemde alacaklı iş akdi feshedilen personel tazminatından 1 milyon 443 bin 736 lira ödedik. 9 ayda Toplam 4 Milyon 82 Bin 263 Lira borç ödediklerini söyledi. Hizmetlerimizde halkımıza verdiğimiz sözlerden asla mazeret üretmedik çünkü biz halkımıza Çare Var dedik.

Mali kriz nedeniyle hizmet veremeyen belediyeler parasızlıktan yakınırken, oluşturulan stratejik planla hem hizmet hem de borçları kapatmayı hedeflediklerini belirten Başkan Turanlı, Görevi devraldığımızda mağdur edebiyatı yapmadık, dedikodu çıkarmadık. Hem çalıştık hem de borçlarımızı ödedik. Kalan borçlarımızı hizmetlerimizin yanında borçlarımızı da ödemeye devam edeceğini söyledi. Bu kapsamda 1 Nisan 2019 itibariyle 135 milyon 148 bin 911 lira borçla Belediyeyi devraldık.

"vatandaşı değil kendimizi sıkıntıya soktuk"

Belediyelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı kendilerinin de yaşadığını açıklayan Başkan TURANLI, bütçelerinin yetmediği yerde kamu kaynaklarının kullanıldığı kaydederek, “Halkımızın bize yüklediği sorumlulukla sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda göreve gelir gelmez öncelikli olan işlerimize başlayıp, bunla beraber söz verdiğimiz projelerin bir kaçını tamamlamaya çalıştık. Görevi devraldığımızda 135 milyon 148 bin 911 lira borcumuz vardı.Şimdiye kadar 4 milyon 82 bin 263 lira borç ödememize rağmen gelen faizlerle birlikte Bugün itibariyle borcumuz 136.794.208.14 TL dir.

Başkan Turanlı, her ne kadar belediyemiz borçlu olsa bile bu borç bizim halkımıza verdiğimiz sözlere engel olmayacaktır. Hem borçlarımızı ödeyeceğiz hem de söz verdiğimiz projelerimizi gerçekleştireceğiz. ALLAH (CC) Hizmet için çıktığımız bu yolda bizleri Halkımıza mahcup bırakmasın."

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-01-05 09:55 tarihinde yayınlandı. 1414 Defa okundu.