Adıyaman’ın da depremlerden etkilendiğini ancak yetkililerce unutulup, ihmal edildiğini ifade etti.
Tutdere :Adıyaman Unutuldu

TUTDERE: AFET MAĞDURLARI VE GAZİLERİMİZ İÇİN GETİRİLEN KANUN TEKLİFLERİ OLUMLU, ANCAK SORUNARI ÇÖZMEYE YETMİYOR!

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE meclis genel kurulunda görüşülmekte olan torba kanun teklifiyle ilgili CHP grubu adına söz alarak konuştu. Tutdere, torba kanun teklifinde yer alan “doğal afetlerden etkilenen vatandaşların elektrik ve doğal gaz borçlarının bir yıl ertelenmesi” ile ilgili maddenin olumlu olduğunu, Adıyaman’ın da depremlerden etkilendiğini ancak yetkililerce unutulup, ihmal edildiğini ifade etti. Ayrıca “Gazilerin malullük aylıklarıyla birlikte yaşlılık aylığı alabilmeleri” için getirilen teklifi de olumlu bulduklarını ancak mevcut haliyle teklifin yetersiz kaldığını gazilerin diğer sorunlarının da çözümü için teklifin genişletilmesi gerektiğini söyledi.

//ANKARA

ADIYAMAN'DAKİ DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI, O DA DEPREM MAĞDURU.

Tutdere konuşmasında, “Torba Kanun teklifinin ikinci maddesinde doğal afetlerden etkilenen vatandaşlarımızın elektrik ve doğal gaz borçlarının bir yıl ertelenmesi, faizlerinin devlet tarafından ödenmesi var. Olumlu, ancak biz isterdik ki deprem öncesi alınabilecek tedbirlere ilişkin de kanun teklifi getirilsin. 2017'de, 2018'de Adıyaman 2 deprem yaşadı. Samsat bölgesinde henüz ikinci etap konutlar teslim edilemedi. Aradan iki yıl geçmiş, insanlar daha konutlarına ulaşamadılar, yerleşemediler. İmardan kaynaklı sorunlar var, köylerde zarar gören vatandaşlarımızın konut sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin mevzuattan kaynaklı sorunlar var. Eğer bu sorunları, depremle ilgili alınabilecek tedbirleri, bir bütün olarak, kendi mecrasında, kanun bütünlüğü içerisinde tartışamazsak eksik kalıyor. Elektrik ve Doğal gaz faturasını ödemeyi getiriyorsunuz, evlerine iki yıldan beri kavuşamayan vatandaşlarımızın bu sorunlarının nasıl çözüleceği konusunda bir çalışma yapmıyorsunuz.” dedi.

DEPREMDEN ETKİLENEN SAMSAT GERGER VE SİNCİK İLÇELERİNİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR

Tutdere ayrıca Sivrice depreminden sonra, Adıyaman'ın Sincik, Samsat, Gerger ve Tillo başta olmak üzere birçok bölgesinde ciddi maddi hasarlar meydana geldiğini, AFAD İl Müdürlüğünün yapmış olduğu tespite göre, 500'e yakın konutun hasarlı olduğunu, ancak ne yandaş medyada Adıyaman’ın deprem bölgesi olarak geçtiğini ne meclis kürsüsünde ne de Hükûmet sözcülerinin ifadelerinde Adıyaman’a yer verilmediğini ifade etti. Adıyaman’ın unutulduğunu, ihmal edildiğini ve eğer bu indirim gerçekleşecekse Adıyamanlı depremzedelerin de indirimden faydalandırılmalarının gerektiğini söyleyen Tutdere Elâzığ'daki, Malatya'daki mağdurların kamu bankalarına olan borçlarının ertelendiğini ancak Adıyaman'la ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmadığını belirtti.

CHP Adıyaman milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere Adıyaman'daki deprem mağdurlarının da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını vurgulayarak onların da mağduriyetlerini giderecek şekilde düzenlemelerin yapması gerektiğini dile getirdi.

GAZİLERİMİZ İÇİN GETİRİLEN KANUN MADDELERİ OLUMLU, ANCAK EKSİK!

Tutdere, Torba Kanun Teklifinin altıncı maddesiyle gazilerin durumunu yakından ilgilendiren bir düzenlemenin geldiğini, bunun anlamlı olduğunu ancak bu düzenlemenin tek başına görev ve harp malullüğü bulunan gazilerimizin sorunlarını ortadan kaldırmaya yetmeyeceğini ifade ederek, madem gazilerimizin malullük aylıklarıyla birlikte yaşlılık aylığı da alabilmelerinin önündeki engelleri kaldırmak, onların ekonomik anlamda refah seviyelerini yükseltmek adına bir teklif getiriyorsunuz, o zaman gelin hep birlikte gazilerimizin şu anda yaşadığı diğer sorunları da ortadan kaldıracak şekilde kapsamı biraz genişletelim diyerek iktidara çağrıda bulundu.

Gazilerin almış olduğu şeref aylıklarının, sigortalı başka bir işte çalışırlarsa yarısının kesilmesinin hukuk mantığıyla açıklanmasının mümkün olmadığını belirten Tutdere “madem gazileri düşünerek böyle bir teklif getirdiniz, bu durumun düzeltilmesini de torbanın bir tarafına koysaydınız da bu mağduriyet de giderilmiş olsaydı” dedi.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-03-13 14:25 tarihinde yayınlandı. 4581 Defa okundu.