Antiochos ve diğer krallar bu anıt mezarlara gelecekte de dokunulmaması için vasiyet bırakmışlardır..
Antiochos'un vasiyetine bakmak lazım

ANTİOCHOS'un Vasiyeti ve  KOMMAGENE'de Mezar Kazıları

Bilinen tarihi çağlarda mezarlar hep Kutsal birer Mabet olarak kabul edilmiştir. Son keşif  olarak bilinen Gobeklitepe dahil Neolitik çağ..

Kahta ilçemizin sahip olduğu Antik çağ Kommagene uygarlığının miras bıraktığı dünyanın en önemli mabetleri bulunmaktadır. Mabetlere girmek günah ve riskli bir eylem olarak tarih boyunca kabul görmüştür. Hem mabet hem de çok iyi korunaklı yapılmış olan mezarlar, anıt mezarlar..

Kommagene kralları ve özellikle Antiochos l Theos, yaptırdığı anıt mezarların korunması için taşlara Nomos dediği kutsal yasalarını işlemiştir.. Bugün bu Nomoslar halen net bir şekilde okunabilmektedir..

Günümüzde de her inançtan mezarları açmak, ruhları incitmemek büyük suç ve günah olarak kabul edilir..

Kommagene de Temenos'lar vardır.  karakuş kraliçeler Anıt mezarı, sesıng dedikleri Besni deki Kral ll. Mithridates in anıt mezarı gibi..

Birde en büyük olan anıt mezar Hieratasyon dedikleri Nemrut dağındaki Antiochos l Theos un mezarı gibi..

Şimdiye kadar bilindiği kadarıyla, 1950 lerden beri başta Döner ve Theresa Goel olmak üzere bir çok kez mezar odasındaki muhtemel hazine ve belgelere ulaşmak için çok çaba sarf ettiler..son yıllarda başkaları eklendi.. duyarlı insanların çabasıyla engellendi..

Antiochos ve diğer krallar bu anıt mezarlara gelecekte de dokunulmaması için vasiyet bırakmışlardır..

Antiochos taşlara kazdirdigi kutsal yasalarında aynen şöyle diyor'' tarihin süreci içinde her kim bu topraklara sahip olursa,bu koyduğum kuralları uygulamakla yükümlüdür..bu kurallara uygun davrananlar tanrılar tarafından mükâfatlandırılacaklardır.

Her kim tersini yapar atalarımızın ruhunu incitirse tanrılar tarafından cezalandırılacaktır, kendisi yalnız değil soyu sopu da ayni cezayı çekecektir"

Bu vasiyette rağmen koruma amacından uzak çalışmalar devam etmektedir.. Karakuş kraliçeler Anıt mezarı, Antiochosun oğlu ll.mithridates inşa etmiştir.. çok sevdiği annesi İsias,kız kardeşleri Laodike ve Antiochis ile Antiochis in kızı Aka yi bu anıt mezara görmüştür.. ruhları incitilmesin diye NYMPHOİS çayındaki(su perisi) çakıllarla üstünü örtmüştür.. Burası aynı zamanda bir Temeos tur..

Şimdi tam koruma alt yapısı hazırlanmadan burada kazı yapmak tarihi bellekten yoksunluktur.. Antiochos un vasiyeti Sarihtir ve insanidir..

Bizden söylemesi..

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-12-07 10:50 tarihinde yayınlandı. 1332 Defa okundu.