Cumhuriyet ile birlikte Malatya iline bağlı olarak gene nahiye Bucak olarak ve 1954 tarihinde Adıyaman'ın il olmasıyla Adıyaman ili Kahta ilçesine bağlı olarak günümüze kadar gelmektedir.
Narince Tarihine Yolculuk

Narince nahiyesi geçmişi Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bir olan bir yerleşim yeridir.
Narince cumhuriyet'ten önce Harput a bağlı şu andaki Elazığ iline bağlı bir nahiye, Bucak idi.
Cumhuriyet ile birlikte Malatya iline bağlı olarak gene nahiye Bucak olarak ve 1954 tarihinde Adıyaman'ın il olmasıyla Adıyaman ili Kahta ilçesine bağlı olarak günümüze kadar gelmektedir.
Mirdesi aşireti'nin ana merkezi olan Narince asırlar önce örf adetleri ile misafirperverliği ile birçok konuda kendi bölgesinde ve çevre bölgelerine örnek bir yerleşim yeri olmuştur.
Narince Osmanlı döneminde aşiret lideride olan Hacı Abuzer efendi büyük dedemiz tarafından narinceye konaklar, çeşmeler, köprüler ve camii inşa etmiştir.
Büyük dedemiz H.Abuzer efendi M.Ö.. 1315 (Rumi) tarihinde Narince'de camii inşa ederken Siverek'ten Gölbaşı na kadar ve o zaman köy olan şu andaki Kâhta ilçemizde bile camii yoktu.
Mirdesi aşiretinin ve geniş çevresinde hiç bir yerleşim yerinde camii olmaması bir tek camisi olan Narince'de
İki dini bayramda ve cuma namazını eda etmek için çevreden gelen misafirlere namazdan sonra yemek içme ihtiyaçları karşılanır öyle yolcu edilirlermiş. Bu örf adet misafirperverliği günümüzde de devam etmektedir.
Bir asırdan fazla narinceye ve çevresindekilere ibadethane olan bu camii yıllar sonra 1995 tarihinde narince'de yarım asra yakın muhtarlık yapan amcam Abdullah Erdem önderliğinde benim Kâhta belediye başkanı olduğum o tarihte Kâhta belediyesi, Kâhta kaymakamlığı, Adıyaman valiliği, gurbet te yaşayan Narincelilerin ve Narince'de ikamet edenlerin maddi manevi yardımları ile eskiyen Narince camii yıktırılması ve aynı yerinde il dışından ustalar getirilerek taşlardan büyük ustalıkla eski tarihî mimarisinden şu andaki camii yeniden yapılmış olup ibadete açıldı.
Kaynak: Mehmet Yasin Erdem

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-02-03 11:48 tarihinde yayınlandı. 4592 Defa okundu.