Kahta İMKB Anadolu Lisesi öğrencisi Helen Rumeysa Yetiş, bu haftaki yazının konusu tüm insanlığın muhtaç olduğu ve onsuz yaşamın mümkün olamayacağı Merhamet..
Yüreğin Hazinesidir Merhamet

Ne büyük hazinedir merhamet. Öyle pahalı öyle kıymetlidir ki çok az kişide bulunur. Ne büyük hazinedir o ne para ne altın ne de mücevher bunlar ki değersiz kalır onun yanında. Öyle ya satın alınamayacak kadar yücedir. Pek nazlıdır merhamet her yüreğe girmez.

Kıymetini bilene, değerini anlayanın yüreğine konar kuş misali.

Zariftir merhamet, şatafatta değil sadelikte saklanır tüm zarafetiyle. 

Kirlenmiş yürekler özlemle bakar merhamete zira ancak düşlerinde kavuşurlar. Merhameti nereden bulmalı, kime sormalı derseniz şayet üzülürüm halinize çünkü merhameti bulamazsınız ancak o size gelir. Şu gaddarlaşmış dünyada buz tutmuş yürekleri ancak merhamet ısıtır.

Ne hoştur hiçbir karşılık beklemeden bir kedinin başını okşamak, bir köpeği sevmek, bir çocuğu güldürmek.

Öyle kıymetlidir ki kurumaya yüz tutmuş bir çiçeğe su vermek, düşenin elinden tutmak, yardıma ihtiyacı olana koşmak. Ne yüceliktir ki kavgalı olduğuna bile yeri geldiğinde yardım edebilmek. Benim fıtratımda iyilik vardır deyip kötülüğe karşı iyilik yapabilmek.  Neyi olmalı ki insanın şu dünyada merhametten başka.

Merhameti yoksa ne kıymeti kalır insanın Rahmanın karşısında. 

Bırakalım biz konuşurken soğusun çaylarımız yeter ki yüreklerimiz soğumasın. Çayın soğuğu çekilirde kalbin soğuğu çekilmez.  Soğuk çaylar sıcak yürekler dileği ile 

Merhametle kalın 

Helen Rumeysa Yetiş

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-11-29 16:26 tarihinde yayınlandı. 1119 Defa okundu.