Kahta ilçesinde 21 yıldır süre gelen ve 3 kişin hayatını kaybettiği Can (Koko) aileleri Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ve İlçe Kaymakamı Abdil Koç'un girişimleri ile aralarındaki husumet sona erdirildi.
Can Ailesi (Kekolar) 21 yıllık kan davasını bitirdi

21 yıldan beri  süregelen  akraba  olan Can aileleri  arasında aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle başlayan ve bugüne kadar üç kişinin ölümüyle sonuçlanan kan davası, Kahta  Belediye  Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, İlçe  Kaymakamı Abdi girişimleri sonucu, Adıyaman Valisi  Mahmut Çuhadar'ın katıldığı  törenle sona erdi.

Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, akraba  olan Can ailesinin uzun  süreden beri  devam eden  husumetin bitirilmesine sebep olan kişiler  arasında  olmaktan büyük mutluluk  duyduğunu, büyüklerin başlattığı  bu husumeti  gençlerin bitirmesinin sevindirici  olduğunu  dile getirerek barış sağlayan ailelere  teşekkür  etti.Adıyaman Valisi  Mahmut  Çuhadar ise, bugün güzel bir  işin vesilesi  için toplandıklarını, uzun  yıllardan beri  devam eden husumetin bitirilmesi kendilerini ziyadesiyle  memnun ettiğini ifade ederek,  ''Anlaşmaya  varan ailelere  ve aracı  olan herkese teşekkür  etmek istiyorum. Allah iyilikte  yarışın diyor  bizde  onu uygulamak düşer,  Her iki aile arasındaki husumet, bundan sonra yerini barış ve kardeşliğe bırakacak'' dedi.

Kur'an-ı Kerim'in okunası ve duaların edilmesinden sonra barış töreninde, aile reisleri Fahri Can ile Bedir Can  aralarındaki kan davasını sona erdirdiler. Vali Çuhadar, daha sonra iki aile  reislerine  Kuran'ı Kerim ve Türk bayrağı hediye  etti.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-01-11 16:35 tarihinde yayınlandı. 11149 Defa okundu.