Vangölü Aktivistleri Derneğince düzenlenen "Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz" projesi kapsamında yola çıkan 50 bisikletçi, Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Nemrut Dağına ulaşarak final yaptılar.
Bitlis'ten gelen sporcu ekibi Nemrut Dağına ulaştı

450 kilometrelik yolu pedalladıktan sonra Nemrut Dağı'na ulaşan bisiklet ekibini Nemrut Dağına Kahta Kaymakamı Abdil Koç, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Abdulkadir Ceren, İl Gençlik ve Spor Müdürü Fikret Keleş, İl Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Kahta Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Çiçek ve vatandaşlar tarafından alkışlar ile karşılandı.

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı zirvesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 50 arkadaşıyla beraber 6 günlük bisiklet yolculuğunda finali Nemrut Dağına varmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Bu düzenledikleri parkur ile altı ili tanıma fırsatı bulduklarını şimdi ise final yeri olan Nemrut Dağında tarihi havayı teneffüs ettiklerini ifade eden Özel, şöyle konuştu:

" Amacımız bu parkuru geleneksel hale getirerek her yol yapmak, iki il ve Nemrut arasında bir köprü kurarak iki Nemrut'u buluşturmak, projeyle yeni bir marka oluşturmak. Bu parkurda çok sayıda il ve ilçeyi gezerek tarihi yerleri görme fırsatımız oldu. Nemrut Dağı zirvesinde tarihin içindeyiz. Çok güzel bir yer, ben ve tüm arkadaşlarım buraya hayran kaldık. Önümüzdeki yıllarda da daha geniş katılımla yapacağız."

İl Gençlik ve Spor Müdürü Fikret Keleş, bugün bir çok ilden katılım ile gerçekleştirilen Bitlis Nemrut'tan Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz" projesinin finalinde buluştuklarını, Nemrut Dağının misafirlerini karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını, son yıllarda farkındalık uyandıran projelerden biri olduğunu, projenin içinde hem turizm, hem spor hem de farkındalık olduğunu söyledi.

Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, ülkemizde iki Nemrut dağının karıştırıldığını fakat düzenlenen bu etkinlik ile bu hatanın önüne bir nebze geçilmiş olduğunu ifade ederek gayet güzel bir etkinlik olduğunu kaydetti.

Ekinci, pandemiden sonra Nemut Dağına yaklaşık 30 bin ziyaretçi geldiğini ve hedeflerinin 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamak olduğunu hedeflediklerini söyledi.

Kahta Kaymakamı Abdil Koç ise bugün çok önemli misafirlerinin olduğunu, Bitlis Nemrut'undan Adıyaman Nemrut'una bisiklet pedallayarak gelen misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını, bu etkinlik medeniyetleri buluşturduğunu, iki önemli değeri buluşturan önemli bir organizasyon olduğunu, kültürel değerlerin tanıtımına katkı sağladıklarını belirtti.

Nemrut Dağı zirvesine hayran kaldıklarını belirten sporcular bolca fotoğraf çekti.

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2021-07-09 00:23 tarihinde yayınlandı. 4881 Defa okundu.