Kahta İlçesinde yetenek taraması ve spora yönlendirme projesiyle geleceğin şampiyon sporcuları tespit edilmeye devam ediyor.
Kahta'da Öğrencilere Yetenek Taraması

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Makanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora yönlendirme projesiyle öğrenciler, yetenekleri doğrultusunda spora yönlendiriliyor.

İlkokullarda okuyan öğrenciler için oluşturulan özel tarama merkezinde belirlenen uzman ekipler, çeşitli cihazların kullanımıyla yaklaşık bin 725 öğrencinin hangi spor dalında başarılı olabileceği konusunda yetenek taraması yapılıyor.

Yetenek taramaları sonrasına öğrencilerin yeteneklerin doğrultusunda spor dalına yönlendiriliyor. Daha sonra bu öğrenciler belirli periyodlarda yetenek gelişimleri test edilerek gelişimini sağlayacak gerekli çalışmalar konusunda yönlendirmeler yapılıyor, yarışmalara katılımı sağlanıyor.

Sağlıklı bir toplumunun inşası için spor yapma kültürünün yaygınlaşması gerektiğini ifade eden İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Çiçek, “gençlerimize sporu sevdirmek ve onların spora başlama yaşında yetenekli çocuklarımızı tespit etmek amacıyla yetenek taraması yaptık. Bu yetenek taramaları ekip arkadaşlarımızın gözetiminde çeşitli cihazlar kullanılarak yapılıyor. Öğrencilerimizin el kuvvetleri, kilo, boy, zıplama ve koşma durumlarıyla hangi spora yatkın olacağı tespit edilerek erken yaşta zaman kaybının yaşanmaması adına gerekli yönlendirmeler yapılıyor” dedi.

Genç nesillerde sportif faaliyetlerin artırılması için İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile koordineli olarak çalıştıklarını söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen, “yaklaşık bin 700 öğrencimiz bu hafta içerisinde uzman ekipler tarafından yetenek taramasında gerekli testleri yapılacak. Öğrencilerimiz bu kontrolden sonra yeteneği doğrultusunda spor dalı belirlenecek. Bu öğrencimizin yerel ve bölgesel şampiyonalara katılımı sağlanarak bu spor dalında gelişimine katkı sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Kahtahaber

Editör: İsmail KAYA

Bu Habere Tepkiniz Nedir? Bu haber 2020-03-05 09:21 tarihinde yayınlandı. 5441 Defa okundu.